Bezpośrednia likwidacja szkody: co to jest i jak działa?    

BLS

Skonsultuj bezpłatnie swoją sprawę i dowiedz się jaką kwotę dla Ciebie uzyskamy!

Pola wymagane

Szybki kontakt z doradcą

W Programie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, który powstał w kwietniu 2015 roku w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń, uczestniczy większość firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. BLS jest bardzo wygodnym i szybkim sposobem uzyskania odszkodowania z pominięciem firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Na czym polega system BLS? W jakiej sytuacji może być zastosowana bezpośrednia likwidacja szkody i kto może z niej skorzystać?

Co to jest bezpośrednia likwidacja szkody?

BLS jest skrótem nazwy programu bezpośredniej likwidacji szkód z odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Bezpośrednia likwidacja szkody zaczyna się od momentu, w którym poszkodowany powierza proces likwidacji szkody komunikacyjnej ubezpieczycielowi, u którego ma swoją własną polisę OC pod warunkiem, że towarzystwo ubezpieczeniowe obsługuje likwidację w formacie BLS.

Wypłatą odszkodowania lub naprawą uszkodzonego podczas kolizji samochodu, zajmuje się więc firma ubezpieczeniowa, w której osoba poszkodowana wykupiła polisę OC.

Po wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel występuje do ubezpieczyciela sprawcy lub samego sprawcy z regresem czyli wnioskiem o zwrot wypłaconej kwoty. Proces likwidacyjny ma na celu przyspieszenie samego przebiegu likwidacji, ponieważ załatwienie wszelkich formalności zostaje scedowane na ubezpieczyciela poszkodowanego. Korzystanie z systemu bezpośredniej likwidacji szkód nie jest obowiązkowe. Poszkodowany podejmuje decyzję o tym, w której firmie zlikwiduje szkodę w pojeździe. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Czy ugoda z ubezpieczycielem to dobre rozwiązanie? >>>

Warto jednak pamiętać, że bezpośrednia likwidacja szkód nie obejmuje wszystkich zdarzeń, za które można domagać się rekompensaty z polisy OC sprawcy. Poza tym ubezpieczyciele indywidualnie doprecyzowują takie sytuacje. Do najczęściej spotykanych ograniczeń należą:

 • W zdarzeniu drogowym uczestniczyła więcej niż para pojazdów, a wina nie jest jednoznaczna.
 • W wyniku zdarzenia drogowego powstała szkoda inna niż szkoda na mieniu. Bezpośrednia likwidacja szkody nie dotyczy szkód osobowych – rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała czy śmierci, do których w wyniku wypadku doszło. Jeśli doszło szkody osobowej, w takiej sytuacji poszkodowany musi zgłosić się bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy szkody.
 • Powstała szkoda przekroczyła sumę 30 000 zł. W tej sytuacji, gdy szkoda ma większą wartość, poszkodowany będzie musiał skorzystać z tradycyjnego systemu jej likwidacji.
 • Kolizja nie powstała na terenie Polski.
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanego oraz sprawcy nie należą do programu BLS. By system zadziałał, obydwie firmy muszą w nim uczestniczyć. 

Bezpośrednia likwidacja szkody obejmuje nie tylko odszkodowanie za uszkodzony na skutek kolizji samochód. W tym systemie można liczyć na pokrycie kosztów związanych z holowaniem niesprawnego auta, parkowania samochodu na parkingu strzeżonym. W zakres wchodzą koszty wykonania dodatkowych badań technicznych, które zgodnie z prawem przeprowadza się po zakończeniu naprawy auta. Bezpośrednia likwidacja szkody pokryje także wynajęcie pojazdu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu.

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Bezpośrednia likwidacja szkody a standardowa likwidacja szkody  - warto wiedzieć, co je różni, by podjąć właściwą decyzję o tym, któremu towarzystwu ubezpieczeniowemu powierzyć naprawę swojego uszkodzonego w kolizji samochodu. 

Standardowa likwidacja szkody z OC:    

 • poszkodowany w zdarzeniu drogowym zgłasza powstałą szkodę towarzystwu ubezpieczeniowemu sprawcy kolizji;    
 • poszkodowany negocjuje warunki odszkodowania tylko i wyłącznie z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy;
 • poszkodowany musi kontrolować cały przebieg procesu likwidacji szkody.    

Bezpośrednia likwidacja szkody: 

 • poszkodowany zgłasza szkodę swojemu towarzystwu ubezpieczeniowemu; 
 • poszkodowany negocjuje wysokość odszkodowania ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym;
 • ubezpieczyciel poszkodowanego rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy (regres) bez udziału osoby poszkodowanej.

Bezpośrednia likwidacja szkody opiera się na umowie pomiędzy ubezpieczycielami. Zgodnie z tym porozumieniem firmy ubezpieczeniowe wyrażają zgodę na rozliczanie szkód między sobą. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel poszkodowanego Kowalskiego wypłaca mu odszkodowanie, a następnie występuje do ubezpieczyciela sprawcy kolizji – Nowaka o zwrot poniesionych kosztów. Jednak każdy poszkodowany powinien pamiętać, że ta umowa nie ma absolutnie żadnego wpływu na zmianę jego sytuacji prawnej.

Odpowiedzialność za wypadek nie przechodzi bowiem na towarzystwo ubezpieczeniowe, a spoczywa wciąż na sprawcy wypadku, czyli na zakładzie ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. W takiej sytuacji niezadowolony z wysokości odszkodowania Kowalski powinien pozwać firmę, w której ubezpieczony jest Nowak. Nie może pozwać natomiast własnego ubezpieczyciela, który w tym wypadku pełni rolę pośrednika i nie jest odpowiedzialny za szkodę. BLS nie zamyka przed Kowalskim drogi sądowej. 

Warto jednak w takiej sytuacji skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy odszkodowawczej. 

 

Udostępnij
Przeczytaj także
Konsekwencje jazdy bez fotelika dziecięcego

Konsekwencje jazdy bez fotelika dziecięcego

31 sierpień 2022 Bezpieczeństwo dzieci powinno być najważniejsze, dlatego samochód koniecznie należy wyposażyć w odpowiedni fotelik dopasowany do wzrostu i wagi naszej pociechy. Konsekwencje jego braku... Więcej
Ile wynoszą kary za brak OC w 2022 roku?

Ile wynoszą kary za brak OC w 2022 roku?

31 sierpień 2022 Z pewnością wielu kierowców już słyszało, że w 2022 roku do góry poszły kary dla osób, które nie mają wykupionej aktualnej polisy OC. Kary będą jeszcze bardziej dotkliwe, dlatego... Więcej
Zatrudnienie cudzoziemca w warsztacie – na co zwrócić uwagę?

Zatrudnienie cudzoziemca w warsztacie – na co zwrócić uwagę?

02 lipiec 2022 Zatrudnienie dobrego i solidnego specjalisty do pracy w warsztacie samochodowym może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku polskim w ostatnich miesiącach pojawiło się jednak wielu cudzoziemców, przede wszystkim z Ukrainy, którzy gotowi są podejmować tego typu pracę. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, jeżeli planujemy zatrudnienie obcokrajowca. Więcej
Jak wycenić pracę mechanika samochodowego?

Jak wycenić pracę mechanika samochodowego?

02 lipiec 2022 Zawód mechanika samochodowego wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności. Sprawdziliśmy, jakie są średnie zarobki w tej wymagającej branży oraz na jak dużą sumę mogą liczyć mechanicy samochodowi po wielu latach pracy. Więcej

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl

22 397 41 93 881 389 389 Koszt za minutę wg stawki operatora
biuro@helper-cpp.pl