Towarzystwa ubezpieczeniowe zanotowały w 2015 r. 114 mln zł straty na AC

Skonsultuj bezpłatnie swoją sprawę i dowiedz się jaką kwotę dla Ciebie uzyskamy!

Pola wymagane

Szybki kontakt z doradcą

Towarzystwa ubezpieczeniowe w 2015 roku zanotowały 114 mln zł straty na komunikacyjnych ubezpieczeniach AC. Wynikało to z rosnącej na rynku konkurencji cenowej prowadzonej przez ubezpieczycieli - wynika z danych zaprezentowanych przez Vienna Insurance Group Polska.

Jeszcze w roku 2012 zysk towarzystw na ubezpieczeniach AC wyniósł 729 mln zł. Jednak już rok później spadł do 482 mln zł, a w roku 2014 do 239 mln zł.

"Mamy do czynienia z tak zwanym miękkim rynkiem, a jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, jest to rynek katastroficznie miękki. Wydaje się, że rynek nie znalazł się jeszcze na zupełnym dnie i że w 2016 roku problemy będą jeszcze narastać" - powiedziała Franz Fuchs, dyrektor generalny Vienna Insurance Group Polska.

"Rynek majątkowy zmaga się z nierentowną komunikacją. Ten sektor jest nierentowny zarówno dla ubezpieczycieli polskich, jak i zagranicznych. W ubiegłym roku ubezpieczyciele dołożyli do ubezpieczeń komunikacyjnych łącznie 1,1 mld zł i nie chodzi tu tylko o OC, ale również AC" - dodał.

Według Fuchsa deficytowość ubezpieczeń komunikacyjnych wynika z silnej konkurencji cenowej, która trwa od kilku lat. Według szefa VIG Polska składki ubezpieczeń komunikacyjnych OC spadły w ciągu ostatnich pięciu lat średnio o 20 proc., a AC o 16 proc.

Dlatego też ubezpieczyciele bardzo często zaniżają odszkodowania z oc sprawcy i w takich sytuacjach można skorzystać z wzoru odwołania od decyzji ubezpieczyciela

Dodał, że średnia składka na AC w Polsce to 200-215 euro, podczas gdy średnia dla Europy Zachodniej to 300-350 euro.

"W odróżnieniu od komunikacji, której udział w całym rynku spada, pozostałe ubezpieczenia majątkowe czy osobowe rosną na znaczeniu i są rentowne, jednak one mimo wszystko nie rekompensują finansowo strat wynikających z ubezpieczeń komunikacyjnych" - powiedział Fuchs.

Zaznaczył jednocześnie, że rentowność w ubezpieczeniach na życie determinują ogólnoświatowe trendy, jak spadek przychodów z lokat, czy spadek stóp procentowych.

"Poza tym mamy do czynienia z dość szeroką krytyką niektórych produktów ubezpieczeń na życie ze strony środowisk konsumenckich, czy prawniczych. Łącznie zatem na rynku ubezpieczeń na życie mamy do czynienia w ciągu ostatnich czterech lat ze spadkiem składki o 24 proc., natomiast składka jednorazowa spadła o 50 proc. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest dalszy wzrost produktów ze składką regularną, ale produktów, które są skoncentrowane na długofalowym oszczędzaniu" - dodał Fuchs.

Dyrektor powiedział też, że choć udział w rynku VIG Polska spadł 6,4 proc., co dało grupie czwarte miejsce, to firma pracuje nad jego powiększeniem docelowo do 10 proc. Niewykluczone, że stanie się to dzięki przejęciom innych firm z branży. (PAP)


Źródło: PAP Biznes

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Towarzystwa-ubezpieczeniowe-zanotowaly-w-2015-r-114-mln-zl-straty-na-AC-3520837.html

Towarzystwa ubezpieczeniowe zanotowały w 2015 r. 114 mln zł straty na AC (thetaXstock)

Udostępnij
Przeczytaj także
Konsekwencje jazdy bez fotelika dziecięcego

Konsekwencje jazdy bez fotelika dziecięcego

31 sierpień 2022 Bezpieczeństwo dzieci powinno być najważniejsze, dlatego samochód koniecznie należy wyposażyć w odpowiedni fotelik dopasowany do wzrostu i wagi naszej pociechy. Konsekwencje jego braku... Więcej
Ile wynoszą kary za brak OC w 2022 roku?

Ile wynoszą kary za brak OC w 2022 roku?

31 sierpień 2022 Z pewnością wielu kierowców już słyszało, że w 2022 roku do góry poszły kary dla osób, które nie mają wykupionej aktualnej polisy OC. Kary będą jeszcze bardziej dotkliwe, dlatego... Więcej
Zatrudnienie cudzoziemca w warsztacie – na co zwrócić uwagę?

Zatrudnienie cudzoziemca w warsztacie – na co zwrócić uwagę?

02 lipiec 2022 Zatrudnienie dobrego i solidnego specjalisty do pracy w warsztacie samochodowym może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku polskim w ostatnich miesiącach pojawiło się jednak wielu cudzoziemców, przede wszystkim z Ukrainy, którzy gotowi są podejmować tego typu pracę. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, jeżeli planujemy zatrudnienie obcokrajowca. Więcej
Jak wycenić pracę mechanika samochodowego?

Jak wycenić pracę mechanika samochodowego?

02 lipiec 2022 Zawód mechanika samochodowego wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności. Sprawdziliśmy, jakie są średnie zarobki w tej wymagającej branży oraz na jak dużą sumę mogą liczyć mechanicy samochodowi po wielu latach pracy. Więcej

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl

22 397 41 93 881 389 389 Koszt za minutę wg stawki operatora
biuro@helper-cpp.pl