Ile zapłacimy za lakierowanie auta?

Zmiana koloru samochodu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, dlatego stosunkowo niewiele osób się na nie decyduje. Wyjaśniamy, ile kosztuje lakierowanie poszczególnych części karoserii i z czego wynikają te spore ceny.

Skąd biorą się drogie ceny lakierowania?

Kiedy myślimy o lakierowaniu samochodu, to prawdopodobnie wydaje nam się, że nie jest to czynność, która nastręczać może wielu trudności. Wielu z nas wyobraża sobie, że nałożenie lakieru, zwłaszcza na drobne zarysowania, zajmuje tylko kilka chwil i nie wymaga większej wiedzy, czy przygotowań. Prawda jest jednak zupełnie inna. Profesjonalni lakiernicy samochodowi muszą zaliczyć wieloetapowy proces nakładania lakieru na pojazd, aby uzyskać efekt, który będzie wyglądał w pełni profesjonalnie i satysfakcjonował klienta. Pierwszy krok to przede wszystkim umycie auta oraz odpowiednie przygotowanie karoserii. Mowa tu przede wszystkim o usunięciu różnego rodzaju wgnieceń, pozbyciu się rdzy, dokładnym oszlifowaniu czy zaszpachlowaniu ubytków oraz odtłuszczeniu. Następnie można przejść do nałożenia podkładu, który również musi w całości wyschnąć w odpowiedniej temperaturze. Kiedy proces ten dobiegnie końca, następuje wygładzania powierzchni, a zaraz po nim nakładanie docelowego lakieru. Niektóre sytuacje wymagają, aby taki lakier nałożyć co najmniej w kilku warstwach. Końcowym krokiem jest nałożenie lakieru bezbarwnego, a kiedy powierzchnia będzie całkowicie sucha specjalista może przejść do polerowania karoserii. Cały proces jest oczywiście długotrwały i czasochłonny. Musi odbywać się w odpowiednich do tego warunkach – przy zachowaniu właściwej temperatury oraz wilgotności. Przyjmuje się, że zmiana koloru całego auta może trwać nawet do kilku tygodni. Jeżeli natomiast chcielibyśmy poprawić jedynie niewielkie zarysowania, czas ten zdecydowanie się skróci. Kiedy już wiemy, że cały proces lakierowania wymaga staranności, specjalistycznej wiedzy, warunków, a także poświęcenia naprawdę dużych nakładów czasu, nie powinno nas dziwić, że zmiana koloru auta jest stosunkowo drogim przedsięwzięciem. Poniżej przedstawiamy, jak plasują się ceny lakierowania konkretnych elementów.

Lakierowanie rys

Cena usługi lakierowania rysy zależy przede wszystkim od jej grubości oraz miejsca, gdzie powstała. Są to czynniki, które w dużym stopniu oddziałują na koszt takiej usługi. Niewielkie rysy czy punktowe uszkodzenia lakieru nie są bowiem dużym wydatkiem, a ich ceny często zaczynają się już od 50 złotych. Co ważne, takie stosunkowo łatwe poprawki bardzo często można wykonać także samodzielnie, należy jedynie pamiętać o tym, aby starannie dobrać odpowiedni kolor lakieru, a także zachować odpowiednią technikę jego nakładania. Szczególnie musimy pamiętać o tym, aby nie nakładać lakieru bezpośrednio na nieoczyszczoną rysę. Jeżeli natomiast zgłosimy się do lakiernika z problemem głębszego zarysowania, wówczas cena takiej usługi wzrasta do kilkuset złotych. Kiedy rysy powstaną natomiast na styku różnych elementów nadwozia, wówczas musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 700 złotych lub więcej. Jest to operacja tak kosztowna, ponieważ wymaga większej ingerencji lakiernika. W tym przypadku nie może on skupić się wyłącznie na samej rysie, ale również poddać malowaniu i cieniowaniu elementy sąsiadujące. W innym przypadku efekt mógłby wyglądać nienaturalnie, widoczne byłyby również różnice w barwach.

Usuwanie korozji

Korozja to problem, którego zdecydowanie nie warto ignorować, a wręcz przeciwnie – w tym przypadku trzeba działać, żeby nie wyrządziła ona większych szkód. Taka szybka reakcja będzie również zdecydowanie bardziej opłacalna dla naszego portfela, ponieważ usuwanie niewielkiej korozji to koszt rzędu 400 złotych. Procedura tego typu będzie wymagała od profesjonalisty pełnego usunięcia rdzy, następnie oszlifowania, a następnie nałożenia odpowiednich preparatów, podkładu oraz lakieru we właściwym kolorze. Zdecydowanie inaczej przebiega sytuacja, kiedy korozja zdąży nam już przedrzeć się na wylot. Wówczas konieczne będzie zastosowanie reparaturki, czyli elementu, który wstawiany jest w miejsce ubytku. Wymaga to dodatkowego szlifowania oraz szpachlowania. Następne kroki przebiegają już tak samo, jak w przypadku standardowego lakierowania. Taka procedura w zależności od tego, jak rozległa jest korozja, może kosztować do tysiąca złotych.

Zmiana koloru samochodu

Nakład pracy, jaki musi włożyć lakiernik w przemalowanie całego samochodu, jest adekwatny do ceny, jaką poniesiemy za taką usługę. Nie należy ona do najtańszych, jej koszty wahają się bowiem w granicach od 5 do nawet 10 tysięcy złotych. Poza indywidualnymi stawkami, jakie ustalił dany warsztat lakierniczy, koszt oblicza się także na podstawie wielkości auta, czy koloru lakieru, jaki wybierzemy. Klasyczne lakiery będą zdecydowanie tańsze od wariantów, które zostawiają na samochodzie dodatkowy efekt. Jak już wspomnieliśmy, lakierowanie całej powierzchni samochodu to proces długotrwały, zajmujący około dwóch tygodni. Wymaga on starannego oczyszczenia karoserii, zdemontowania mniejszych elementów i odpowiedniego przygotowania całego samochodu. W tym przypadku niezbędne będzie również usunięcie wszelkich deformacji, które powstały na karoserii, takich jak wgniecenia. Bardzo dużo czasu zabiera również wysychanie poszczególnych nałożonych elementów lakieru.

Lakierowanie elementów po kolizji drogowej

Prawie każda stłuczka na drodze, czy parkingu, powoduje zarysowanie lub uszkodzenie elementu samochodu, który potem przy naprawianiu szkody wymaga lakierowania. Dla każdego elementu należy dobrać odpowiedni kolor pasujący do obecnego koloru samochodu. Jeden kolor może mieć kilka swoich odcieni, które będą widoczne na odmalowanym elemencie jeżeli kolor lakieru zostanie źle dobrany. Koszty lakierowania po stłuczce bardzo często są najdroższym elementem całego kosztorysu i ubezpieczyciela potrafią zaniżać ich koszt. Nasza firma jest w stanie pomóc w odzyskaniu należnych odszkodowań, zwiększyć ich wartość i zająć się całą procedurą oszczędzają wiele czasu i niepotrzebnych nerwów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą partnerską w odzyskiwaniu odszkodowań. 


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl