Jak wycenić pracę mechanika samochodowego?

Zawód mechanika samochodowego wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności. Sprawdziliśmy, jakie są średnie zarobki w tej wymagającej branży oraz na jak dużą sumę mogą liczyć mechanicy samochodowi po wielu latach pracy.

Średnia zarobków mechanika samochodowego

Pomimo wiedzy oraz umiejętności, jaką muszą posiadać mechanicy samochodowi, średnia ich zarobków bywa stosunkowo niewielka. To, czego mogą spodziewać się mechanicy z niewielkim stażem pracy bądź dopiero zaczynający swoją przygodę w tym zawodzie, to zarobki na poziomie 2500–3500 złotych netto miesięcznie. Niejednokrotnie nie jest to jednak kwota ostateczna, ponieważ bardzo wielu mechaników wskazuje, że ich wypłata powiększana jest również o premię. Ta jednak nie jest stała, a wynika z obrotów danego warsztatu oraz ilości zleceń, które obsługiwane są w danym miesiącu.

Zarobki mechanika a staż pracy

Tak jak w każdej branży, również u mechaników samochodowych wraz ze stażem pracy wzrastają także ich pensje. Mechanicy, którzy w swoim zawodzie pracują już od 2 do 5 lat, mogą liczyć na wypłatę do 4000 złotych netto miesięcznie. Staż pracy przekraczający pięć lat to wypłata rzędu 4300 złotych miesięcznie. Jeżeli w zawodzie mechanika trudnimy się już ponad 10 lat, wówczas możemy liczyć na wynagrodzenie od 5000 złotych wzwyż. Według przeprowadzonych w internecie sondaży najwyższe możliwe do uzyskania w tym zawodzie zarobki oscylują wokół 6 tysięcy złotych.

Istnieje możliwość zwiększenia swojego wynagrodzenia poprzez współpracą z naszą kancelarią. Wiele firm ma problemy z odzyskiwaniem odszkodowań od ubezpieczycieli a my możemy odciążyć was od tego obowiązku i zająć się zaniżonymi odszkodowaniami.

Obowiązki mechanika samochodowego

W zależności od rodzaju warsztatu, mechanicy mogą zajmować się ogólnym przeglądem i kontrolą stanu wszystkich aut bądź też specjalizować się jedynie w wybranych markach. Niezależnie od tego, jakimi rodzajami samochodów zajmuje się dany mechanik, ogólny zakres obowiązków pozostanie bez zmian. Zaliczyć do niego można takie czynności: jak przyjmowanie i sprawdzanie pojazdów, przegląd oraz wskazywanie konkretnych miejsc do naprawy, kontrola świateł, wymiana płynów, naprawa silnika, skrzyni biegów, rozliczanie kosztów obsługi i naprawy, czyszczenie części oraz podzespołów.

Ceny roboczogodziny w warsztatach

Wiemy już, ile zarabia mechanik samochodowy. Jak natomiast przedstawiają się ceny roboczogodziny mechanika? One bowiem zależą od cennika konkretnego warsztatu, a różnice pomiędzy nimi mogą oscylować wokół naprawdę dużych wartości. W nieautoryzowanych serwisach cena roboczogodziny waha się zazwyczaj pomiędzy 100 a 200 złotych. Inaczej jednak ma się sytuacja w serwisach ASO, gdzie stawka za roboczogodzinę zazwyczaj przekracza kwoty rzędu kilkuset złotych, dochodząc nawet do tysiąca!

Co wpływa na koszt roboczogodziny?

Duży wpływ na ceny ma lokalizacja danego warsztatu. Placówki, które mieszczą się blisko centrum dużych miejscowości, automatycznie ustalą stawki na odpowiednio wyższym poziomie, niż mechanicy znajdujący się na obrzeżach lub też w mniejszych miastach. W cennikach wybranych warsztatów samochodowych możemy również dostrzec widełki, jeżeli chodzi o poszczególne prace. Bardzo często przedziały cenowe mają szeroki pułap i wahają się od stosunkowo niskich do bardzo wysokich. Z czego wynika, jak dużo zapłacimy za roboczogodzinę mechanika? Jest to często uzależnione od wieku naszego pojazdu. Wbrew pozorom w starszych pojazdach zdecydowanie łatwiej przeprowadzić wymianę części i naprawić poszczególne mechanizmy. Nowsze samochody bywają pod tym względem zdecydowanie bardziej skomplikowane, a co za tym idzie – praca przy nich wymaga poświęcenia nakładów większej ilości czasu. To się wiąże z automatycznym wzrostem ceny.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

W tej branży bardzo łatwo znaleźć zatrudnienie, ponieważ często brakuje rąk do pracy. Ze względu na zdecydowanie lepsze warunki zatrudnienia za granicą niż w Polsce, warsztaty samochodowe cierpią na zbyt małą liczbę pracowników. Jeżeli zatem chcemy kształcić się lub przebranżowić w kierunku wykonywania zawodu mechanika samochodowego, możemy być pewni, że nie powinniśmy mieć większych kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia. Jakie kroki należy jednak podjąć, aby tą pracę uzyskać? Przede wszystkim niezbędne będzie odpowiednie wykształcenie. Co prawda, aby podjąć pracę mechanika samochodowego, niepotrzebne są studia, jednak szkoła zawodowa lub technikum mogą okazać się w tej branży niezbędne. Jeżeli nie mamy kwalifikacji na tym poziomie, to jeszcze nic straconego. Możemy bowiem zdecydować się ukończenie kursu, który umożliwi nam wykonywanie tego zawodu. Ostatecznie ze względu na tak małą ilość pracowników w warsztatach bardzo często zatrudniane są osoby z myślą o ich przeszkoleniu. W takich przypadkach wystarczy tylko podstawowa wiedza z branży motoryzacyjnej, jak również zainteresowanie w tej dziedzinie oraz dalsza chęć nauki i zdobywania praktycznych umiejętności. W tym zawodzie niezbędna będzie również niezwykła staranność i precyzyjność. Prestiż danego warsztatu samochodowego zależy bowiem od tego, czy pracownicy dobrze wykonują swoją pracę. Właściciele warsztatów nie mogą sobie bowiem pozwolić na negatywne opinie ze strony klientów. Trzeba mieć to na uwadze, podejmując pracę tego typu.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl