Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe przyznają najniższą kwotę odszkodowania, a nie to, co powinny, by pokryć rzeczywiste starty. Dlaczego tak się dzieje, że ubezpieczyciele powalają sobie na stosowanie tej niemal nagminnej praktyki? Warto wiedzieć, że szacunkowo aż 7 z 10 wypłacanych odszkodowań z ubezpieczeń OC i AC jest zaniżona. Wynika to z kilku powodów:
Gdy odszkodowanie zostało rażąco zaniżone, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie reaguje na odwołania, twardo stojąc po stronie swojej decyzji, a poszkodowany z różnych przyczyn nie chce wkraczać na drogę sądową, jednak chciałby uzyskać dopłatę do rekompensaty, w sukurs przychodzi skup odszkodowań. Jest to inaczej wykup prawa do dalszego dochodzenia odszkodowania za ustaloną kwotę.
Wypłacone odszkodowanie przez ubezpieczyciela pozostaje u poszkodowanego, a od firmy zajmującej się wykupem odszkodowań, otrzyma on dodatkowe pieniądze po podpisaniu umowy cesji szkody. Poszkodowany otrzymuje kwotę wykupu i nie jest już stroną w sprawie. Należy poza tym pamiętać, że po odsprzedaniu firmie swojej szkody i uzyskaniu pieniędzy, klienci nie otrzymują odszkodowania, mimo że wypłaconą sumę traktują jako dopłatę do szkody. Zgodnie z prawem kwota wypłacona na podstawie umowy cesji, jest dochodem poszkodowanego, czyli musi on odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.
Wydaje się, że odsprzedanie odszkodowania ma same zalety. Jednak każde rozwiązanie ma dwie strony.
Jakie są zalety skupu odszkodowań? Do zalet sprzedaży szkody komunikacyjnej należy przede wszystkim czas. Poszkodowany szybko otrzyma pieniądze. Nie będzie musiał się stresować i występować w sądzie, a także czekać przez wiele miesięcy na wyrok, który przecież nie musi być na jego korzyść.
To rozwiązanie posiada również i wady. Poszkodowany kierowca zazwyczaj otrzymuje niższą dopłatę do odszkodowania od tej, którą przyznaje sąd w sprawach wygranych. Nie każdy może też skorzystać z takiej pomocy od firmy, która skupuje odszkodowania. Decyzja o odkupieniu szkody następuje po zapoznaniu się z pełną dokumentacją i ocenie szans na wygranie sprawy przeciwko ubezpieczycielowi. Gdy te nie są zbyt oczywiste, firma nie odkupi odszkodowania.
Zawsze warto jednak zapytać o zdanie firmę odszkodowawczą. Analiza sprawy zazwyczaj nic nie kosztuje. Należy też zastanowić się, czy skup odszkodowań w naszym przypadku okaże się wyjściem opłacalnym, czy lepiej – przy pomocy firmy odszkodowawczej zawalczyć o dopłatę do odszkodowania i dochodzenie jej na drodze sądowej. Do sprawy zawsze należy podejść indywidualnie, analizując wszystkie za i przeciw.
Warto wiedzieć, że odkupu szkody, od której powstania minęły mniej niż 3 lata, można dokonać tylko w przypadku odszkodowań komunikacyjnych oraz majątkowych. Poszkodowany może odsprzedać poza tym swoją szkodę tylko raz. Ponowna sprzedaż innej firmie jest przestępstwem. Proces skupu odszkodowania jest szybki i prosty.
Firmy prowadzące skup odszkodowań to specjalistyczne kancelarie prawne zajmujące się pomocą w uzyskaniu przez poszkodowanych należnych im, rzeczywistych odszkodowań. Mimo, że ich prawnicy potrafią wygrywać z towarzystwami ubezpieczeniowymi, to firmy te same sporo ryzykują. Mimo, że zysk może być duży, to nie zawsze sąd czy ubezpieczyciel jest przychylny zdaniu nawet najlepszego prawnika. Jest to więc biznes dość chwiejny, chociaż popyt na takie usługi nieustannie rośnie.