Skup odszkodowań. Kto i dlaczego skupuje odszkodowania?

skup odszkodowań
Skup odszkodowań jest jednym z najszybszych sposobów na otrzymanie większego odszkodowania pochodzącego tylko i wyłącznie ze szkód majątkowych oraz komunikacyjnych (OC i AC). Z tego rozwiązania można skorzystać w sytuacji, gdy ubezpieczyciel przyznaje bardzo niską kwotę odszkodowania, a poszkodowany nie chce bądź nie jest gotowy na wytoczenie procesu sądowego firmie ubezpieczeniowej. Kto i dlaczego skupuje odszkodowania? I czy skorzystanie z takiej możliwości rzeczywiście umożliwia uzyskanie większego odszkodowania?

Skup odszkodowań: szansa czy zagrożenie?

Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe przyznają najniższą kwotę odszkodowania, a nie to, co powinny, by pokryć rzeczywiste starty. Dlaczego tak się dzieje, że ubezpieczyciele powalają sobie na stosowanie tej niemal nagminnej praktyki?  Warto wiedzieć, że szacunkowo aż 7 z 10 wypłacanych odszkodowań z ubezpieczeń OC i AC jest zaniżona. Wynika to z kilku powodów:

  • ubezpieczyciele stosują tanie zamienniki zamiast oryginalnych części zamiennych,
  • stosują upusty lub amortyzację, co pomniejsza koszty części zamiennych,
  • wyliczają stawki za roboczogodzinę na podstawie nierzeczywistych danych,
  • uznają szkodę za całkowitą, choć mogła być częściowa, zaniżając wartość auta sprzed wypadku,
  • ubezpieczyciele mają świadomość, że większość poszkodowanych nie posiada odpowiedniej wiedzy, by wystąpić przeciwko nim do sądu i wygrać sprawę z firmą ubezpieczeniową.

Gdy odszkodowanie zostało rażąco zaniżone, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie reaguje na odwołania, twardo stojąc po stronie swojej decyzji, a poszkodowany z różnych przyczyn nie chce wkraczać na drogę sądową, jednak chciałby uzyskać dopłatę do rekompensaty, w sukurs przychodzi skup odszkodowań. Jest to inaczej wykup prawa do dalszego dochodzenia odszkodowania za ustaloną kwotę.

Wypłacone odszkodowanie przez ubezpieczyciela pozostaje u poszkodowanego, a od firmy zajmującej się wykupem odszkodowań, otrzyma on dodatkowe pieniądze po podpisaniu umowy cesji szkody. Poszkodowany otrzymuje kwotę wykupu i nie jest już stroną w sprawie. Należy poza tym pamiętać, że po odsprzedaniu firmie swojej szkody i uzyskaniu pieniędzy, klienci nie otrzymują odszkodowania, mimo że wypłaconą sumę traktują jako dopłatę do szkody. Zgodnie z prawem kwota wypłacona na podstawie umowy cesji, jest dochodem poszkodowanego, czyli musi on odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Wydaje się, że odsprzedanie odszkodowania ma same zalety. Jednak każde rozwiązanie ma dwie strony.

Jakie są zalety skupu odszkodowań? Do zalet sprzedaży szkody komunikacyjnej należy przede wszystkim czas. Poszkodowany szybko otrzyma pieniądze. Nie będzie musiał się stresować i występować w sądzie, a także czekać przez wiele miesięcy na wyrok, który przecież nie musi być na jego korzyść.

Jakie są wady skupu odszkodowań?

To rozwiązanie posiada również i wady. Poszkodowany kierowca zazwyczaj otrzymuje niższą dopłatę do odszkodowania od tej, którą przyznaje sąd w sprawach wygranych. Nie każdy może też skorzystać z takiej pomocy od firmy, która skupuje odszkodowania. Decyzja o odkupieniu szkody następuje po zapoznaniu się z pełną dokumentacją i ocenie szans na wygranie sprawy przeciwko ubezpieczycielowi. Gdy te nie są zbyt oczywiste, firma nie odkupi odszkodowania.

Zawsze warto jednak zapytać o zdanie firmę odszkodowawczą. Analiza sprawy zazwyczaj nic nie kosztuje. Należy też zastanowić się, czy skup odszkodowań w naszym przypadku okaże się wyjściem opłacalnym, czy lepiej – przy pomocy firmy odszkodowawczej zawalczyć o dopłatę do odszkodowania i dochodzenie jej na drodze sądowej. Do sprawy zawsze należy podejść indywidualnie, analizując wszystkie za i przeciw.

Kto i dlaczego skupuje odszkodowania po wypadku samochodowym?

Warto wiedzieć, że odkupu szkody, od której powstania minęły mniej niż 3 lata, można dokonać tylko w przypadku odszkodowań komunikacyjnych oraz majątkowych. Poszkodowany może odsprzedać poza tym swoją szkodę tylko raz. Ponowna sprzedaż innej firmie jest przestępstwem. Proces skupu odszkodowania jest szybki i prosty.

  1. Klient przekazuje firmie kosztorys i decyzję o wypłacie odszkodowania z towarzystwa ubezpieczeniowego.
  2. Na tej podstawie firma odszkodowawcza przedstawia oraz proponuje kwotę, którą może wypłacić w zamian za odkupienie szkody.
  3. Gdy klient zgadza się na zaproponowane warunki, dochodzi do podpisania z firmą umowy cesji wierzytelności, a następnie w ciągu maksymalnie 72 godzin poszkodowany otrzymuje gotówkę na swoje konto.

Firmy prowadzące skup odszkodowań to specjalistyczne kancelarie prawne zajmujące się pomocą w uzyskaniu przez poszkodowanych należnych im, rzeczywistych odszkodowań. Mimo, że ich prawnicy potrafią wygrywać z towarzystwami ubezpieczeniowymi, to firmy te same sporo ryzykują. Mimo, że zysk może być duży, to nie zawsze sąd czy ubezpieczyciel jest przychylny zdaniu nawet najlepszego prawnika. Jest to więc biznes dość chwiejny, chociaż popyt na takie usługi nieustannie rośnie.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl