Jak pozyskać odszkodowanie z OC, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy?

Skonsultuj bezpłatnie swoją sprawę i dowiedz się jaką kwotę dla Ciebie uzyskamy!

Pola wymagane

Szybki kontakt z doradcą

Gdy dojdzie do wypadku… jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy?

Mamy dwa rodzaje zdarzeń drogowych, których efektem są różnego rodzaju szkody. Jest to kolizja drogowa i wypadek. W kolizji uczestniczą minimum dwa pojazdy. A straty są tylko materialne np. uszkodzenie samochodu, roweru czy motocykla. Natomiast w wypadku drogowym dochodzi dodatkowo do różnego rodzaju obrażeń ciała. Jeśli uczestniczymy w kolizji, możemy skorzystać z dwóch szybkich rozwiązań sytuacji. Wzywamy na miejsce policję lub spisujemy oświadczenie. Notatka policyjna lub oświadczenie są podstawą, by uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli natomiast dojdzie do wypadku lub sprawcą wypadku jest obcokrajowiec, oprócz pomocy medycznej, zawsze wzywamy policję. Co jest pewniejsze, by uzyskać bez problemów odszkodowanie z OC sprawcy – wezwanie policji czy spisanie oświadczenia między uczestnikami zdarzenia?

Oświadczenie czy wezwanie policji – jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

W przypadku, gdy doszło tylko do kolizji drogowej i nikt nie został ranny, a strony nie mają żadnych wątpliwości, kto jest winny stłuczce, najszybszym sposobem porozumienia i zakończenie na tym etapie sprawy, będzie spisanie oświadczenia stron. Ponadto przyśpieszymy w ten sposób proces likwidacji szkody. Ubezpieczyciel nie będzie musiał czekać na notatkę policyjną potwierdzającą winę jednego z uczestników. Trzeba jednak pamiętać, że sporządzenie oświadczenia, mimo, że jest podpisane przez sprawcę, nie daje nam żadnej gwarancji, że ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność, a tym samym wypłaci odszkodowanie z OC sprawcy.  Dlaczego? Ponieważ sprawca kolizji może w każdej chwili wycofać się z potwierdzenia okoliczności zdarzenia. Niepodważalna wydaje się więc być ocena sytuacji przez policję drogową i notatka policyjna opisująca okoliczności zdarzenia oraz wskazanie winnego. Ale i tu jest haczyk. Sprawca ma prawo nie zgodzić się z policyjnym werdyktem i nie przyjąć mandatu. Co należy zrobić?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Co dalej?

Przed spisaniem oświadczenia należy dokładnie sfotografować miejsce zdarzenia i zabezpieczyć dane świadków. Prawidłowe oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać następujące informacje, które pomogą otrzymać rekompensatę osobie poszkodowanej:

  • data i miejsce zdarzenia,
  • okoliczności powstania kolizji czy wypadku,
  • dokładne dane uczestników i  oraz uczestniczących pojazdów,
  • wskazanie sprawcy,
  • numery polis OC, dane ubezpieczycieli  i okres obowiązywania polis,
  • szkic sytuacyjny miejsca zdarzenia,
  • opis zakresu uszkodzeń pojazdów,
  • informacja o ewentualnych doznanych obrażeniach ciała,
  • dane świadków, 
  • informacja o wykonanych zdjęciach szkody.

Po zgłoszeniu szkody, ubezpieczyciel, który prowadzi likwidację, na podstawie danych zawartych w oświadczeniu występuje do sprawcy zdarzenia, by ten potwierdził okoliczności zaistniałej sytuacji. Bywa jednak tak, że sprawca mimo złożonego wcześniej oświadczenia, zmienia zeznania i nie przyznaje się do winy. Tłumaczy się szokiem i brakiem możliwości realnej oceny sytuacji. Może też twierdzić, że poszkodowany zmusił go do złożenia takiego oświadczenia. Gdy nie było na miejscu policji, pomocne będą zdjęcia, zeznania świadków zdarzenia i ewentualna opinia rzeczoznawcy. Dlatego najpewniejszym rozwiązaniem takiej sytuacji spornej jest wezwanie policji na miejsce kolizji lub wypadku.

Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy, mimo oceny policyjnej, czeka go proces w tej sprawie. Policja skieruje wniosek o ukaranie do sądu. Przekazuje także protokół z miejsca kolizji oraz dowody świadczące o winie. Rozprawy odbędą się w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zdarzenia. Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Czy i od kogo pozyskać odszkodowanie w wypadku nie przyznania się do winy sprawcy?

W jednej i w drugiej sytuacji nie należy rezygnować z rekompensaty. Ubezpieczyciel, by wypłacić odszkodowanie z OC sprawcy, a tym samym przyjąć odpowiedzialność, czeka na wyrok sądu. Jednak, pamiętajmy, że nawet w takim momencie odszkodowanie przed wyrokiem jest możliwe. W jaki sposób? Musimy mieć twarde dowody, które dostarczymy ubezpieczycielowi. Gdy materiały bezsprzecznie potwierdzają winę obwinionego, a ustalenia ubezpieczyciela pokryją się z naszymi, odszkodowanie z OC sprawcy jest możliwe.

Towarzystwo ubezpieczeniowe mając dwie sprzeczne wersje wydarzeń, powinno samo dojść do tego, kto jest sprawcą szkody. Może to zrobić między innymi na podstawie oświadczeń świadków. Pomocny jest też zapis monitoringu czy zdjęcia z miejsca zdarzenia. A, jeśli ubezpieczyciel nie może ustalić prawdziwych okoliczności zdarzenia, ponieważ nie ma jednoznacznych dowodów, a sprawca tak naprawdę nie popełnił ewidentnego błędu, a my nadal jesteśmy przekonani o jego winie, jedynym wyjściem z sytuacji jest pozew do sądu cywilnego przeciwko winnemu zdarzenia. 

W takiej trudnej sytuacji możesz skontaktować się i poprosić o poradę prawną firmę, która zajmuje się specjalistyczną pomocą poszkodowanym w wypadkach. Kontakt z nami jest bezpłatny. 

Udostępnij
Przeczytaj także
Konsekwencje jazdy bez fotelika dziecięcego

Konsekwencje jazdy bez fotelika dziecięcego

31 sierpień 2022 Bezpieczeństwo dzieci powinno być najważniejsze, dlatego samochód koniecznie należy wyposażyć w odpowiedni fotelik dopasowany do wzrostu i wagi naszej pociechy. Konsekwencje jego braku... Więcej
Ile wynoszą kary za brak OC w 2022 roku?

Ile wynoszą kary za brak OC w 2022 roku?

31 sierpień 2022 Z pewnością wielu kierowców już słyszało, że w 2022 roku do góry poszły kary dla osób, które nie mają wykupionej aktualnej polisy OC. Kary będą jeszcze bardziej dotkliwe, dlatego... Więcej
Zatrudnienie cudzoziemca w warsztacie – na co zwrócić uwagę?

Zatrudnienie cudzoziemca w warsztacie – na co zwrócić uwagę?

02 lipiec 2022 Zatrudnienie dobrego i solidnego specjalisty do pracy w warsztacie samochodowym może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku polskim w ostatnich miesiącach pojawiło się jednak wielu cudzoziemców, przede wszystkim z Ukrainy, którzy gotowi są podejmować tego typu pracę. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, jeżeli planujemy zatrudnienie obcokrajowca. Więcej
Jak wycenić pracę mechanika samochodowego?

Jak wycenić pracę mechanika samochodowego?

02 lipiec 2022 Zawód mechanika samochodowego wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności. Sprawdziliśmy, jakie są średnie zarobki w tej wymagającej branży oraz na jak dużą sumę mogą liczyć mechanicy samochodowi po wielu latach pracy. Więcej

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl

22 397 41 93 881 389 389 Koszt za minutę wg stawki operatora
biuro@helper-cpp.pl