Szkoda parkingowa: oświadczenie sprawcy

szkoda parkingowa
Żaden kierowca nie lubi szkód.  Ale na nieszczęście, szkody żyją własnym życiem i po prostu się zdarzają. Bardzo często dochodzi do nich na parkingu. Wystarczy chwila nieuwagi, by uszkodzić samochód – no i zarysowania czy wgniecenia gotowe. Szkoda parkingowa to nic przyjemnego, ponieważ lubi się skomplikować. Dzieje się tak w sytuacji, gdy sprawca uszkodzeń nie jest znany i nie można go odnaleźć. Jak się zachować, gdy wystąpi szkoda na parkingu?

Co to jest szkoda parkingowa?

Zgodnie z nazwą, do zdarzenia dochodzi na parkingu. Najczęściej jeden z samochodów jest zaparkowany. Sprawca uszkodzeń pojazdu mógł go nie zauważyć albo nie mógł lub nie potrafił wyjechać ze swojego miejsca. W wyniku tego otarł i porysował lub uderzył w drugi pojazd. Drobniejszych uszkodzeń można nawet nie zauważyć i zwyczajnie odjechać z przeświadczeniem, że przecież nic się nie stało, ale takie zachowanie ma to jednak spore konsekwencje. Tak wygląda szkoda parkingowa.

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu

Gdy sprawca szkody jest znany, to sytuacja działa na korzyść poszkodowanego. Rozwiązania są dwa. Można spisać wspólne oświadczenie sprawcy kolizji, który przyznaje, że szkoda parkingowa powstała z jego winy. Oświadczenie wystarczy, by bez problemu poszkodowany będzie mógł zgłosić szkodę parkingową z OC sprawcy. Warto mieć przy sobie gotowy druk oświadczenia, ale można je spisać na zwykłej kartce. Najważniejsze są zawarte w nim informacje:

  • data, godzina i miejsce zdarzenia,
  • imię, nazwisko, adres, telefon sprawcy,
  • imię, nazwisko, adres telefon poszkodowanego,
  • numer rejestracyjny, numer VIN, marka model pojazdu sprawcy,
  • numer rejestracyjny, numer VIN, marka model pojazdu poszkodowanego,
  • numer polisy sprawcy i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • okoliczności zajścia zdarzenia,
  • uszkodzenia pojazdów,
  • imię, nazwisko, adres, telefon świadków, jeżeli są,
  • podpisy sprawcy i poszkodowanego.

Ale co zrobić w sytuacji, gdy sprawca chce się przyznać do winy? Wtedy należy wezwać policję. Funkcjonariusze na miejscu rozstrzygną spór. A w najgorszym wypadku sprawa trafi do sądu. W tej sytuacji spisywanie oświadczenia nie jest konieczne. Ubezpieczycielowi wystarczy notatka policyjna oraz numer polisy sprawcy, by wypłacić poszkodowanemu kierowcy odszkodowanie z OC winowajcy.

Stłuczka na parkingu: co robić, gdy sprawca pozostaje nieznany

Parkujesz samochód na parkingu przed sklepem i spokojnie udajesz się na zakupy. Wracasz, a tu niespodzianka – szkoda parkingowa! Twój samochód został uszkodzony. Na parkingu są tylko inne pozostawione samochody i nikt niczego nie widział. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Jeśli jest monitoring, winnego można ustalić. Ale w takiej sytuacji zawsze należy wezwać policję. Gdy sprawca zostanie zidentyfikowany, wtedy można domagać się odszkodowania z jego OC. Do sprawcy zostanie skierowany regres. Sprawca będzie musiał zwrócić pieniądze ubezpieczycielowi, ponieważ uciekł z miejsca zdarzenia. Gdy sprawca jednak nie zostanie wykryty, musisz skorzystać z własnej polisy AC. W przypadku, gdy doszło tylko do kolizji – nie ma więc szkody w postaci śmierci lub uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci odszkodowania.

Zarysowanie auta na parkingu

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Co zrobić, gdy samemu jest się jej sprawcą? Nigdy nie wolno uciekać z miejsca zdarzenia. Należy albo zaczekać na poszkodowanego na parkingu, albo zostawić swoje dane w wycieraczce samochodu, a jeszcze lepiej udać się do stróżówki lub w inne miejsce, gdzie można pozostawić informacje o zdarzeniu. W sytuacji, gdy poszkodowany jest na miejscu zdarzenia, należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji.

Inne szkody parkingowe

Szkoda parkingowa występuje także w sytuacji, gdy pasażer Twojego samochodu uszkodzi inny pojazd lub pasażer parkującego auta uszkodzi Twój samochód.  Może tak się stać, gdy pasażer zbyt szeroko otworzy drzwi i zarysuje samochód zaparkowany obok. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania. Inaczej do tej sprawy podszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2018 r. Wyrok TSUE uznał winę pasażera jako winę kierowcy pojazdu. Odpowiedzialność towarzystwa z OC jest więc jak najbardziej zasadna.

Na parkingu może dojść do sytuacji losowej np. przewróci się drzewo lub spadną sople lodu. Co wtedy? Możesz liczyć na ubezpieczenie OC (w życiu prywatnym sprawcy lub deliktowe firmy lub organizacji). Za szkodę odpowiada ten, kto nie ściął drzewa, choć powinien lub nie dopilnował zdjęcia sopli lodu.

Jeśli nie jesteś pewien lub masz problem w uzyskaniu odszkodowania za szkodę na parkingu, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na każde pytanie i pomożemy uzyskać należne odszkodowanie.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl