Konsekwencje jazdy bez fotelika dziecięcego

Bezpieczeństwo dzieci powinno być najważniejsze, dlatego samochód koniecznie należy wyposażyć w odpowiedni fotelik dopasowany do wzrostu i wagi naszej pociechy. Konsekwencje jego braku mogą być bardzo dotkliwe, zarówno ze względu na kary finansowe, jak i narażanie dziecka na niebezpieczeństwo.

Fotelik dziecięcy – normy

Kilkaset, a często nawet kilka tysięcy złotych należy przeznaczyć na zakup odpowiednio przystosowanego fotelika dla dzieci. Jest to niemały wydatek, jednak chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że bezpieczeństwo dziecka jest czymś bezcennym. Kupując fotelik, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę takie parametry jak waga naszej pociechy, a także sprawdzić, czy będzie on odpowiedni do naszego modelu samochodu. Dobrze również sprawdzić funkcje bezpieczeństwa, które taki sprzęt oferuje. Zazwyczaj są one potwierdzone odpowiednimi testami, a różne marki proponują takie optymalne rozwiązania jak ochrona przed uderzeniami czy wzmocnione poduszki chroniące. Warto również zwrócić uwagę na testy bezpieczeństwa, takie jak ADAC czy Test Plus.

Możemy natomiast wyróżnić pięć grup fotelików samochodowych:

- grupa 0, czyli foteliki przeznaczone dla dzieci nieprzekraczających wagi 10 kg;

- grupa 0+: dla dzieci do 13 kg;

- grupa I: przeznaczona dla najmłodszych o wadze od 9 do 18 kg;

- grupa II: od 15 do 36 kg.

Kary za brak fotelika

Wraz z początkiem 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, znacząco podnosząc kary za różnego rodzaju wykroczenia. Jak możemy się domyślać, kara za jazdę bez fotelika również wzrosła znacząco, bo aż o 100%. Przed zmianą wynosiła ona 150 złotych, natomiast wraz z początkiem roku za takie przewinienie przyjdzie nam już zapłacić 300 złotych. Nie obejdzie się również bez punktów karnych. Rodzic lub inna osoba, która przewozi dziecko bez fotelika, otrzyma karę w wysokości 6 punktów karnych.

Taka kara może zostać naliczona jednak nie tylko za całkowity brak fotelika, ale także za:

- przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu przy aktywnej poduszce powietrznej;

- przewożenie dziecka na przednim siedzeniu bez fotelika,

- przewożenie w foteliku, który zamocowany jest inaczej, niż zalecił producent, a co za tym idzie – nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa.

Kiedy można jeździć bez fotelika?

Nie wszystkie dzieci w każdej sytuacji muszą zostać umieszczone w foteliku. Istnieją bowiem wyjątki, które pozwalają na jazdę bez takiego sprzętu. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym wszystkie dzieci (niezależnie od ich wagi oraz wieku), które mają już 150 cm wzrostu, nie muszą korzystać dłużej z fotelika. Od tej reguły wyróżnić możemy następujące wyjątki:

- waga i wzrost dziecka są na tyle niestandardowe, że nie jest możliwy zakup odpowiedniego i wygodnego fotelika, który spełniałby swoje funkcje;

- ze względu na chorobę lub inne wskazania medyczne lekarz zalecił nieumieszczanie dziecka w foteliku;

- rodzice, którzy podróżują z trójką dzieci, a nie mają na tyle miejsca, aby zamontować trzy foteliki na tylnej kanapie. Wówczas najstarsze dziecko powinno zostać umieszczone na środku i oczywiście zapięte pasami;

- dziecko przewożone taksówką (lub też karetką czy radiowozem) nie musi przebywać w foteliku.

Ubezpieczenie OC a uszkodzony fotelik

Jak już wspomnieliśmy, fotelik dla dziecka jest dość sporym wydatkiem. Co zatem w sytuacji, kiedy padliśmy ofiarą wypadku lub stłuczki, w której ucierpiał nie tylko nasz samochód, ale także właśnie fotelik? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że za uszkodzenie tego sprzętu także przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy. Większość producentów tego typu akcesoriów zastrzega, że po stłuczce lub wypadku trzeba je od razu wymienić na nowy model, ponieważ nie zapewnią one dłużej ochrony na tym samym poziomie. Przedstawienie ubezpieczycielowi zaleceń producenta, a także zrobienie zdjęć lub przekazanie zniszczonego fotelika do wglądu powinno skutkować tym, że zostanie nam wypłacone większe odszkodowanie, uwzględniające właśnie zakup nowego fotelika.

Warto kupować foteliki sprawdzonych marek, ponieważ wiele z nich oferuje również ich całkowicie darmową wymianę po przebytym wypadku. Koniecznie należy zapoznać się z regulaminem lub dopytać sprzedawcę o warunki takiej wymiany. Zazwyczaj, jeżeli posiadamy dowód zakupu oraz potwierdzenie wzięcia udziału w wypadku, są to wystarczające podstawy do bezpłatnej wymiany fotelika na nowy model.

Ubezpieczenie fotelika

Wiele rodziców z obawy o nieszczęśliwy wypadek może zastanawiać się, czy fotelik dziecięcy także można ubezpieczyć. Nie powinno być z tym problemu, ponieważ przy wykupieniu AC wielu ubezpieczycieli oferuje również taką dodatkową opcję. Co więcej, jest to bardzo dobre zabezpieczenie nie tylko w razie wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci nam ekwiwalent finansowy za fotelik również w takich niefortunnych sytuacjach jak jego kradzież, czy nawet kradzież całego samochodu.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl