Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej PDF

oświadczenia PDF
Żadne, nawet najdrobniejsze zdarzenie drogowe w postaci kolizji czy stłuczki, nie należy do przyjemności. Wiąże się bowiem z koniecznością naprawy uszkodzonego samochodu. Jeśli nie ma potrzeby wzywania policji, można spisać na miejscu tak zwane oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, które umożliwia skorzystanie z ubezpieczenia OC winnego zdarzenia. Czym jest takie oświadczenie? W jakich okolicznościach może zostać spisane? Do czego służy? Jak je prawidłowo wypełnić?

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej PDF do wydruku

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to druk, który powinien mieć przy sobie każdy kierowca wybierający się w podróż samochodem. Nigdy bowiem nie wiadomo, co czeka go na drodze. Gdy dojdzie do niespodziewanej kolizji, gotowe oświadczenie pozwala zaoszczędzić czas na spisanie najpotrzebniejszych informacji o uczestnikach biorących udział w zdarzeniu, jego miejscu, a także okolicznościach i uszkodzeniu pojazdu. I co najważniejsze jest przyznaniem się sprawcy do spowodowania kolizji. Na naszej stronie znajdziesz gotowy druk oświadczenia sprawcy kolizji PDF. Wydrukuj oświadczenie i zawsze miej je przy sobie.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej: kto i kiedy go spisuje?

Dlaczego warto uzyskać pisemne oświadczenie sprawcy kolizji drogowej? Powodów jest kilka. Przede wszystkim spisanie takiego oświadczenia znacznie ułatwia likwidację powstałej szkody. Towarzystwo ubezpieczeniowe może także zdecydowanie szybciej wypłacić poszkodowanemu rekompensatę z polisy OC sprawcy kolizji. By wiedzieć, kiedy taki dokument można sporządzić, warto znać definicję samej kolizji drogowej. Kolizja drogowa, co to jest i czym różni się od wypadku drogowego?

  • Wypadek drogowy jest zdarzeniem, w wyniku którego zostały poszkodowane osoby w nim biorące. Są więc zabici lub ranni. W tej sytuacji niezbędne jest wezwanie na miejsce odpowiednich służb – medycznych, policji, straży pożarnej. Kierowcy nie mogą też samodzielnie przestawiać uszkodzonych pojazdów. W tym wypadku służby same ustalają przebieg zdarzenia oraz wskazują jego sprawcę.
  • Kolizja jest zdarzeniem na drodze, w którym żadna z biorących udział osób nie została poszkodowana. Nie ma więc w tym przypadku ani zabitych, ani rannych. Dochodzi jednak do uszkodzenia pojazdów. W takiej sytuacji zazwyczaj szkody nie są poważne. Kolizja bywa potocznie nazywana więc stłuczką.

W przypadku tej drugiej sytuacji, czyli kolizji, warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Dzieje się tak, gdy obie strony nie mają żadnych wątpliwości, kto jest winny zdarzeniu i chcą  szybko dojść do porozumienia. Nie muszą też wzywać policji, a potem czekać na przyjazd służb nawet kilka godzin.

Największą więc zaletą spisania oświadczenia jest oszczędność czasu i pieniędzy. Poszkodowany przyśpiesza likwidację szkody i wypłatę odszkodowania, które pokrywa polisa OC sprawcy, a sam sprawca nie otrzyma mandatu.

Jak poprawnie wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Po dojściu do porozumienia co do okoliczności zdarzenia i usunięcia samochodów z miejsca stłuczki, jego uczestnicy mogą przejść do wypełnienia druku, który zawiera oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. W dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • dane uczestników kolizji, czyli: imię, nazwisko, adres zamieszkania/korespondencyjny, serię i nr dowodu osobistego, a także kategorię, nr i serię posiadanego prawa jazdy;
  • dane pojazdów, które brały udział w stłuczce. W oświadczeniu powinno znaleźć się określenie marki i modelu, numery rejestracyjne, a także informacje o właścicielach aut;
  • dane ubezpieczyciela i ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy: nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, nr polisy OC i okres ważności OC.

Bardzo ważna jest też treść samego oświadczenia. Należy podać dane właściciela pojazdu (poszkodowanego) oraz ewentualnie osoby, która kierowała autem, a nie jest właścicielem pojazdu. Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno wskazywać sprawcę i poszkodowanego. Warto więc w opisie zdarzenia stosować precyzyjne zapisy, typu: „spowodowałem kolizję”, „doprowadziłem do kolizji”, bądź „sprawcą kolizji jest”. Sprawca powinien bardzo dokładnie opisać sam przebieg stłuczki. Bardzo ważne są następujące elementy w opisie kolizji:

  • Okoliczności kolizji drogowej. Czyli wskazanie miejsca, godziny i dokładnego przebiegu sytuacji, a także związku przyczynowo-skutkowego, czyli jak doszło do zdarzenia i jakie są jego skutki? Dla jasności można sporządzić szkic wraz z mapką uwzględniającą miejsce, znaki drogowe i inne ważne elementy, które miały wpływ na sytuację np. krzaki czy drzewa ograniczające widoczność kierowcy.
  • Opis uszkodzeń pojazdu poszkodowanego;
  • Opis uszkodzeń pojazdu sprawcy;

Dodatkowo w opisie można zawrzeć informację, że uszkodzeniu uległy inne przedmioty, które znajdowały się podczas stłuczki w pojazdach oraz określić stopień ich zniszczenia. Bardzo istotne są dane osobowe i adresowe świadków kolizji drogowej wraz z ich podpisami. Poszkodowana osoba zawsze musi pamiętać, że sprawca w trakcie likwidacji szkody może zmienić zdanie i nie będzie chciał się przyznać do przebiegu zdarzenia, jakie zostało podane w oświadczeniu. Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej musi zawierać obowiązkowo czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej: zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl