Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? WZÓR

Od decyzji ubezpieczyciela należy odwoływać się we wszystkich przypadkach, kiedy nasze roszczenia nie zostały zaspokojone. Jak to robić?

Towarzystwa ubezpieczeniowe to nie instytucje charytatywne. To firmy nastawione na zysk, a zysk wypracowują wtedy, gdy wypłacają mniej pieniędzy niż zbiorą.

Polisa ubezpieczeniowa przypomina zakład bukmacherski - ubezpieczyciel zakłada się z ubezpieczonym, że nic mu się nie stanie. Jeśli faktycznie do zdarzenia nie dojdzie, ubezpieczyciel wygrywa i może zatrzymać pieniądze.

To idealna sytuacja. Czasem jednak ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie i choć w teorii musi wypłacić pieniądze, nadal może wypracować zysk.

W jakich przypadkach warto odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela?

Odpowiedź jest jedna i bardzo prosta - należy odwoływać się we wszystkich przypadkach, kiedy nasze roszczenia nie zostały zaspokojone.

W sytuacji, gdy uczestniczyliśmy w wypadku drogowym, wstawiamy auto do blacharza, a z OC sprawcy dostajemy samochód zastępczy, możemy uznać, że nasze roszczenie zostało zaspokojone.
Inaczej wygląda sprawa w sytuacji, kiedy

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela WZÓR

Jakie dane powinny znaleźć się w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela?

  • numer polisy,
  • czego dotyczy polisa - inaczej będzie wyglądało odwołanie w ubezpieczeniach komunikacyjnych, inaczej w majątkowych, a inaczej w ubezpieczeniach na życie,
  • dane ubezpieczonego lub poszkodowanego - imię, nazwisko, adres i PESEL,
  • numer szkody,
  • uzasadnienie, dokumentacja, załączniki.

 

Wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela:

(dane ubezpieczonego)

Data, miejscowość

Do:
Dane ubezpieczyciela
Nazwa i adres

Odwołanie
Ja, niżej podpisany/a ……………………………….. legitymujący/a się dowodem osobistym nr. ………………………….. i nr PESEL ………………………………   zamieszkały/a w ………………………………………………………………….. niniejszym odwołuję się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego ………………………….. z dnia ………………………. w sprawie szkody nr ………………………. dotyczącej polisy …………………………… .

Przedmiotem ubezpieczenia jest:
(tutaj opisać przedmiot ubezpieczenia np. pojazd marki X o numerze rejestracyjnym Y, lub nieruchomość pod adresem Z)

Według mojej najlepszej wiedzy popartej ekspertyzą rzeczoznawcy (Załącznik 1.) odszkodowanie zostało w znaczący sposób zaniżone. Cena rynkowa doprowadzenia przedmiotu ubezpieczenia do stanu sprzed szkody jest wyższa i ustalone odszkodowanie nie zaspokaja roszczeń w zadowalającym stopniu.

W związku z tym wnoszę o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia szkody i podniesienie kwoty odszkodowania do …………………………. , która to kwota wystarczy do zaspokojenia roszczenia.

W przypadku dalszej nieuzasadnionej odmowy, wejdę na drogę sądową.

Kwotę wyrównania odszkodowania proszę wpłacić na rachunek bankowy:
………………………………………………………………...

Podpis

Czy warto skorzystać ze wzoru odwołania?

Tylko w ostateczności.

Zawsze lepiej jest iść i się kogoś poradzić. Są instytucje, które oferują darmową pomoc prawną.

Czym są leki na potencję? Leki na potencję są preparatami farmaceutycznymi stosowanymi do leczenia zaburzeń erekcji u mężczyzn. Pomagają zwiększyć przepływ krwi do prącia, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie erekcji w odpowiedzi na stymulację seksualną. Najpopularniejsze leki na potencję dostępne w Polsce: Sildenafil (znany również jako Viagra), Tadalafil (Cialis bez recepty), Vardenafil (Levitra), Avanafil (Spedra). Jak działają? Te leki należą do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Działają poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych w prąciu, co pozwala na lepszy przepływ krwi i ułatwia osiągnięcie erekcji.

Nawet jeśli udamy się do kancelarii odszkodowawczej, która zgodnie z umową weźmie jakiś procent od zasądzonego odszkodowania - zawsze lepiej załatwić sprawę w ten sposób, niż zepsuć ją szablonem z Internetu.

Każda sprawa jest inna i powinna być rozpatrywana indywidualnie. Tak też rozpatrywał ją sąd. Im lepiej udokumentujemy i uzasadnimy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela tym większa szansa na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe zreflektuje się i zaspokoi nasze roszczenia.

Dlaczego warto odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela?

W większości przypadków ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania lub spróbuje go całkowicie odmówić. W ten sposób wypracowują zysk - pobierając więcej pieniędzy, niż muszą wypłacać. Im mniej wypłacą, tym więcej im zostanie.

Ludzie, o dziwo, bardzo często mają wymówki, nawet kiedy chodzi o pieniądze, które im się zwyczajnie należą.

Brak czasu

To ulubiona wymówka Polaków.

Z jednej strony nigdy na nic nie mają czasu, z drugiej - potrafią pół dnia przesiedzieć przed telewizorem lub w komputerze.

Można zrozumieć osobę, która pracuje od rana do nocy. Można, ale nie ma takiego przymusu, ponieważ każda osoba może wyznaczyć pełnomocnika. Wszystko, czego trzeba do udzielenia takiego pełnomocnictwa to z reguły kartka papieru, długopis, dane osobowe i podpis.

Podobnie wygląda sprawa w sytuacji, kiedy ktoś dla nas takie odwołanie napisze. Najczęściej będzie to nasz agent ubezpieczeniowy, który chcąc utrzymać klienta chętnie nam pomoże. Wówczas wszystko, czego trzeba, to nasz podpis.

To wcale nie jest tak dużo roboty.

Brak stosownej wiedzy

Nie każdy studiował prawo lub pracował w ubezpieczeniach, by umieć sobie samemu napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Nie każdy jest rzeczoznawcą samochodowym albo mechanikiem, żeby wycenić koszt naprawy pojazdu.

To w żaden sposób nas nie usprawiedliwia.

Kiedy jesteśmy uczestnikami kolizji drogowej lub wypadku, przed zgłoszeniem szkody powinniśmy się dowiedzieć, ile będzie kosztowała naprawa.

Często kwotę odszkodowania uda się policzyć “w głowie”.

Czasami jednak uszkodzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się obitym zderzakiem, może być w rzeczywistości pękniętą osią.

W takiej sytuacji polecamy wstawienie auta do warsztatu samochodowego i wystąpienie o samochód zastępczy z OC sprawcy.

Co do sformułowania samego pisma, większość z nas ma znajomych obytych w sprawach urzędowych, którzy potrafiliby napisać i dobrze uzasadnić takie odwołanie. Jeśli nie, w każdym mieście powiatowym są punkty darmowej pomocy prawnej, gdzie z pewnością pracownicy pomogą.

I są oczywiście kancelarie odszkodowawcze, które nie tylko przeprowadzą cały proces za nas, ale do tego wywalczą maksymalnie wysokie odszkodowanie.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl