Ile traci na wartości samochód po kolizji?

Ile traci auto po kolizji
Faktem jest, że z biegiem czasu nasze auto zdecydowanie traci na wartości. Jeżeli międzyczasie zdarzyła nam się kolizja, to jego cena rynkowa będzie zdecydowanie niższa, a my możemy mieć znaczny kłopot ze sprzedażą takiego pojazdu. 

Czym jest utrata wartości handlowej?

Niezależnie od tego, kto był sprawcą kolizji, to auto, które doznało uszczerbku w takim zdarzeniu, zdecydowanie ucierpi. Mamy tu na myśli zarówno fizyczne usterki, jakich dozna, jak i jego wartość handlową. Taki pojazd będzie już miał przypiętą etykietę auta powypadkowego, przez co jego rynkowa wartość może drastycznie się obniżyć. To spowoduje także mniejsze zainteresowanie potencjalnych kupców w przypadku chęci jego sprzedaży. Utrata wartości handlowej pojazdu oznacza zatem sumę, o którą nasz samochód utracił na wartości. Jest to niezależne od tego, czy nasz samochód przejdzie całkowitą naprawę i będzie w pełni sprawny do użytku.

Jak obliczyć, ile nasz samochód stracił po kolizji?

Wiemy już, że po wypadku wartość naszego samochodu jest zdecydowanie niższa. Pytanie, jak bardzo ulega ona zmianie, w jaki sposób prawidłowo ją obliczyć, a także jakie czynniki brać pod uwagę? W ustaleniu takich danych pomogło nam stowarzyszenie rzeczoznawców samochodowych, którzy w 2009 roku spisali dokładną instrukcję, na podstawie której określić można utratę wartości samochodu. Zgodnie oni przyznają, że jest to kwestia, która zależy od wielu czynników, przede wszystkim od uszkodzeń, jakich doznał pojazd, jego stanu przed wypadkiem, czy także popytu na dany model. Co warto wiedzieć, w definicję ubytku wartości rynkowej nie wpisuje się sytuacja, w której samochód nie miał aktualnego przeglądu technicznego, już wcześniej występowały w nim liczne wady, a także naprawiany był z użyciem zamienników. Dlatego, zanim podejdziemy do próby obliczenia ubytku wartości, oszacować powinniśmy, czy w ogóle mamy podstawy, aby tego dokonać.

Instrukcja zakłada, że minimalna kwota ubytku wynosi 200 złotych, a w przypadku kiedy wyliczona kwota oscyluje wokół jeszcze mniejszej sumy, to nie mamy podstaw, aby mówić o utracie na wartości. Ubytek ceny samochodów osobowych możemy obliczać wówczas, kiedy były one utrzymane w dobrym stanie, a także nie użytkowaliśmy ich dłużej niż przez sześć lat. Jeżeli chodzi o motocykle, okres eksploatacji zmniejsza się do trzech lat, podobnie jak z samochodami ciężarowymi oraz autobusami. W dalszej części instrukcji rzeczoznawcy przewidują spadek o konkretną wartość procentową ze względu na poniesione straty. Jeżeli zostały uszkodzone elementy poszycia zewnętrznego nadwozia, wówczas możemy mówić o maksymalnie 3-procentowym ubytku. Jeżeli natomiast dojdzie do uszkodzenia elementów nieodejmowalnych, to wartość ta wzrasta do 7 procent.

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej

Szczególnie warto pamiętać, że oprócz odszkodowania przysługującego nam na naprawę pojazdu, możemy się także ubiegać o świadczenie, które będzie nam rekompensowało właśnie utraconą wartość naszego auta. Możemy zatem zgłosić się do ubezpieczyciela po taką dodatkową sumę, warto tylko pamiętać, że musimy spełniać określone kryteria. Przede wszystkim od dnia, w którym miał miejsce wypadek, nie mogły minąć trzy lata. W innym przypadku nasze roszczenie ulegnie przedawnieniu. Pojazd musi zostać także naprawiony, ponieważ dopiero po usunięciu wszystkich usterek można obliczyć realny ubytek wartości. Warto również pamiętać, że w momencie wydarzenia samochód nie mógł być powypadkowy, a wręcz musiał być utrzymany w dobrym stanie i korzystać z oryginalnych części, a nie zamienników. Ostatecznie bardzo ważnym, choć nie najważniejszym elementem jest okres jego eksploatacji. Przyjmuje się, że sześć lat to maksymalny czas użytkowania pojazdu. Czy jednak ubytku wartości handlowej starszych samochodów ubezpieczyciel nie weźmie pod uwagę? Wszystko zależy właśnie od tego, czy spełniają wszystkie pozostałe warunki oraz w jakim stanie pozostawały takie samochody. Jeżeli były zadbane i pozbawione wad, to ubezpieczyciel nie powinien mieć podstaw, aby odmówić nam wypłaty takiego świadczenia.

Wniosek o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu

Oczywiście, aby starać się o odpowiednią rekompensatę za spadek wartości samochodu, trzeba złożyć do ubezpieczyciela odpowiedni wniosek. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby zawrzeć w nim wszelkie podstawowe informacje, takie jak dane teleadresowe, numer szkody, numer polisy, dane towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego się zwracamy, a także numer naszego konta bankowego, na które powinno zostać przelane świadczenie. Niezbędne będą także informacje na temat pojazdu, w tym jego całkowity przebieg czy czas użytkowania. Ubezpieczyciele do obliczenia utraty wartości handlowej korzystają najczęściej ze wzoru wskazanego przez rzeczoznawców, dlatego na jego podstawie sami możemy zweryfikować, czy proponowana przez nich kwota nie została zaniżona. W razie czego można również powołać własnego niezależnego rzeczoznawcę, który samodzielnie wyliczy utratę wartości w oparciu o wszystkie przedstawione mu dane i wyda stosowną opinię. Możemy również przedstawić, jak plasują się ceny podobnych modeli samochodów bezwypadkowych oraz powypadkowych.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl