Przepisy a przyciemnianie szyb: kiedy można przyciemnić szyby w aucie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przyciemnianie szyb w aucie również opatrzone jest odpowiednimi przepisami i wytycznymi, do których trzeba się zastosować. Podpowiadamy, w jaki sposób przyciemniać szyby, aby nie skończyło się to dla nas mandatem.
  1. Metody przyciemniania szyb
  2. Przyciemnianie szyb – korzyści
  3. Jaka jest cena przyciemniania szyb?
  4. Kary za nieodpowiednie przyciemnienie szyb w samochodzie

Metody przyciemniania szyb

Istnieje kilka metod przyciemniania szyb w samochodzie. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Naklejki przyciemniające - są to specjalne folie samoprzylepne, które nakłada się na wewnętrzną stronę szyby. Naklejki te mogą mieć różny stopień przyciemnienia i są stosunkowo łatwe do zainstalowania.
  • Szklenie - ta metoda polega na wymianie oryginalnych szyb na specjalne, przyciemnione warianty. Szyby te są produkowane z fabrycznym przyciemnieniem i są bardziej odporne na uszkodzenia niż naklejki przyciemniające. Metoda ta jest kosztowna i wymaga wymiany oryginalnych szyb.
  • Metoda piecowa – w odróżnieniu od naklejek przyciemniających jest to sposób na przyciemnianie szyb, którego nie można później odwrócić. Metoda ta polega na metalizacji szyb tlenkiem tytanu.

Przyciemnianie szyb – korzyści

Przyciemnienie szyb w samochodzie może przynieść naprawdę sporo korzyści. Z pewnością każdy z nas słyszał o promieniowaniu UV i jego potencjalnym szkodliwym wpływie na nasze zdrowie. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może powodować nie tylko uszkodzenia i poparzenia skóry, ale co gorsze – problemy z oczami i ze wzrokiem. Jeżeli zdecydujemy się na przyciemnienie szyb, możemy mieć pewność, że będziemy chronieni przed tymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że dają one również ochronę przed samym słońcem, które może powodować zagrożenie zarówno dla kierowców, jak i dla samochodu, w momencie, kiedy w nadmiarze przenika do środka. Mniejsza ilość światła słonecznego to większy komfort jazdy, ale także większe prawdopodobieństwo, że nasz samochód nie ulegnie przegrzaniu.

Ponadto bardzo wiele ludzi ceni sobie estetykę pojazdu, który posiada przyciemnione szyby. Może on sprawiać wrażenie bardziej eleganckiego, a co za tym idzie – może to również wpłynąć na jego wartość rynkową. Ponadto jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność. Jeżeli posiadamy przyciemnione szyby, wówczas z zewnątrz niemal nie sposób dostrzec, kto przebywa w środku.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach przyciemnienie szyb może ograniczyć widoczność, zwłaszcza w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia. Do musimy również wziąć pod uwagę, że zimą samochód może być wychłodzony i zdecydowanie wolniej się nagrzewać, ponieważ światło słoneczne nie będzie w tak dużym stopniu docierać do środka. Efekty estetyczne również zatracają się z czasem, zwłaszcza jeżeli zastosujemy folię przyciemniającą. Ta metoda wraz z upływem lad lubi zmieniać swoją barwę. Dlatego też przed przyciemnieniem szyb w samochodzie musimy dokładnie przemyśleć tę decyzję.

Jaka jest cena przyciemniania szyb?

Wszystko zależy oczywiście od metody przyciemniania szyb, na jaką się zdecydujemy. Jeżeli postawimy na zastosowanie najpopularniejszej z nich, czyli folii przyciemniającej, wówczas możemy spodziewać się kosztów rzędu od 300 do nawet 1000 złotych. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju folii oraz ceny usługi samego montażu, a także wielkości pojazdu. W tym przypadku taka usługa trwa zazwyczaj maksymalnie 4 godziny i po upływie tego czasu możemy cieszyć się już nową jakością naszego pojazdu.

Jeżeli zdecydujemy się na trwalszą metodę piecową, możemy z góry założyć, że koszty wzrosną nawet dwukrotnie. Dzieje się tak, ponieważ wymaga ona zdecydowanie większych nakładów pracy – w tym przypadku należy bowiem wymontować wszystkie szyby z samochodu, dokładnie je oczyścić, a następnie nałożyć tlenki tytanu i podgrzać szybę w specjalnie przeznaczonym do tego celu piecu technologicznym. Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj przyciemniania szyb, musimy liczyć się z wydatkiem od tysiąca do nawet 2,5 tysięcy złotych.

Kary za nieodpowiednie przyciemnienie szyb w samochodzie

W Polsce, kary za nieodpowiednie przyciemnienie szyb w samochodzie są regulowane przez prawo. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2012 r. poz. 176), kary za nieodpowiednie przyciemnienie szyb wynoszą:

  • grzywna w wysokości od 50 do 500 złotych,
  • zakaz użytkowania pojazdu do czasu usunięcia nieprawidłowości,
  • obowiązek usunięcia nieprawidłowości.

Należy jednak pamiętać, że przepisy dotyczące przyciemniania szyb są bardzo precyzyjne, a niewłaściwie przyciemnione szyby mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami, dopuszczalny poziom przyciemnienia szyb z przodu pojazdu wynosi 75%, natomiast dla szyb bocznych i tylnej szyby – 70%.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl