Ruszył proces zbiorowy przeciwko TU Europa

8 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie przyjął do rozpatrzenia pozew zbiorowy przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie EUROPA S.A. Na drogę sądową skierowanie zostanie pozew blisko 400 klientów, którzy skorzystali z polis z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Domagają się zwrotu ponad 14,3 mln zł, które stracili na tych produktach.

O przyjęciu pozwu zbiorowego klientów TUnŻ EUROPA informuje na swojej stronie Kancelaria Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy (LWB) reprezentująca poszkodowanych. Dziś do mediów informację prasową na ten temat przesłali też przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Instytucje Finansowe „Przywiązani do Polisy”.

Zdaniem autorki pozwu Anny Lengiwicz, wspólnika w warszawskiej kancelarii prawnej LWB, uczestniczy w nim 400 osób. Domagają się od TUnŻ EUROPA zwrotu ponad 14,3 mln zł, które stracili na oferowanych przez nie polisach inwestycyjnych. – Łączna wartość roszczeń w dwóch pozwach zbiorowych i jednym pozwie wniesionym przez warszawskiego rzecznik konsumentów przeciwko TU Europa wynosi 22,2 mln zł – informuje PAP Anna Lengiewicz.

Sprawa dotyczy produktów, typu: Pareto, Libra, Plan Oszczędnościowy Bezpieczna Przyszłość, Plan Oszczędnościowy Bezpieczne Oszczędzanie i Stabilny Plan Oszczędnościowy. TUnŻ EUROPA występowało w ich przypadku jako ubezpieczyciel. Ubezpieczającymi, czyli podmiotami z którymi klienci podpisywali umowy byli natomiast m.in. Getin Noble Bank S.A., Open Finance S.A., TC Doradcy Finansowi Sp. z o.o. Sp. k.; HB Doradcy Finansowi Sp. z o.o. Sp. k.

Zobacz też: Patologia w polisach. Klienci wciąż walczą o oszczędności życia

Teraz poszkodowani domagają się od ubezpieczyciela zwrotu kwot odpowiadających wpłaconym składkom na wspomniane produkty, pomniejszonych o ewentualne kwoty wypłacone przez TUnŻ EUROPA wobec nieważności ubezpieczenia. A jeśli Sąd nie uwzględniłby tego roszczenia, poszkodowani żądają zwrotu kwot pobranych przez TUnŻ EUROPA jako opłata likwidacyjna oraz opłata administracyjna/za zarządzanie.

Decyzja Sądu o przyjęciu pozwu zbiorowego oznacza nie tylko, że sprawa przeciw TUnŻ EUROPA zostanie rozpoznana, ale też, że do tego pozwu mogą jeszcze przystąpić kolejni poszkodowani, którzy zawarli umowy grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z UFK i zrezygnowali z tego ubezpieczenia. – Cieszymy się z orzeczenia sądu, które pozwala w najbardziej ekonomiczny, czyli najtańszy sposób odzyskać pieniądze zabrane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach tzw. opłat likwidacyjnych -  mówi Jacek Łęski, prezes zarządu Stowarzyszenia „Przywiązani do Polisy”.

Od eldorado do dramatu. „Toksyczne” polisy nadal groźne

Zbyt mały procent ubezpieczenia w ubezpieczeniu, opieszałe wprowadzanie dobrych praktyk i niedoskonałe prawo powodują, że klienci towarzystw ubezpieczeń, banków i pośredników finansowych cały czas mogą naciąć się na produkty o zdradliwej konstrukcji, potencjalnie prowadzące do utraty wpłaconych oszczędności. Na co uważać?

We wspomnianej sprawie reprezentantem grupy konsumentów, jest Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie p. Małgorzata Rothert, zastępowana przed sądem przez radców prawnych z Kancelarii LWB.


Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ruszyl-proces-zbiorowy-przeciwko-TU-Europa-7359268.html

(fot. Marek Wisniewski / FORUM)


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl