Czy warto skorzystać z ubezpieczenia NNW samochodu?

Wypadki drogowe zdarzają się stosunkowo często, a ubezpieczenie OC lub AC często nie pokrywa wszystkich kosztów z nimi związanych. Jeżeli boimy się o los nasz lub naszych bliskich, wówczas warto rozważyć zakup NNW. Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków zapewni nam wsparcie finansowe na leczenie, kiedy tylko zdarzy nam się nieprzewidziana sytuacja na drodze.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW samochodu?

Zakres działania NNW zależy oczywiście od konkretnego ubezpieczyciela, jednak w większości przypadków działają one na podobnej zasadzie i różnić się mogą jedynie kwotą wypłaconego świadczenia. W razie, kiedy miejsce miał nieszczęśliwy wypadek, ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić nam określoną sumę przeznaczoną na leczenie oraz rehabilitację. Uzyskuje ją również rodzina, jeżeli doszło do śmierci. Ubezpieczenie takie obejmuje zarówno samego kierowcę, który miał wykupione dodatkowe świadczenie, jak i współpasażerów, podróżujących z nim samochodem (chyba że w umowie znajdował się inny zapis). W większości przypadków NNW obowiązuje na terenie całej Europy, oznacza to, że niezależnie od tego, w jakim europejskim kraju doznamy nieszczęśliwego wypadku, możemy liczyć na wsparcie finansowe i często także na darmowy transport. Umowę możemy rozszerzyć także o inne kraje, a gdy czujemy taką konieczność – nawet na cały świat. Polisa obejmuje zawsze kierowcę oraz pasażerów, jednak ubezpieczyciele zastrzegają, że w momencie nieszczęśliwego wypadku liczba pasażerów nie może przekraczać maksymalnego limitu, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Kwota, na jaką możemy się ubezpieczyć, zazwyczaj wynosi od 10 tysięcy wzwyż.

W jakich przypadkach działa ubezpieczanie NNW?

Ubezpieczenie NNW samochodu może zostać wypłacone w konkretnych przypadkach, które muszą zostać zawarte przy podpisywanej umowie. Przede wszystkim obejmuje ono sytuację związaną z nieszczęśliwymi wypadkami samochodowymi lub kolizją drogową. Jednak to nie są jedyne zdarzenia, w których może przytrafić się coś złego. Do takich sytuacji dochodzi często przy wsiadaniu lub wysiadaniu z auta. W wielu przypadkach ubezpieczenie obejmuje także sytuacje, w których do wypadku doszło, kiedy załadowywaliśmy bądź rozładowywaliśmy samochód. W przypadku śmierci bądź poważnego urazu ciała, którego doznaliśmy na skutek właśnie takiego zdarzenia, możemy być pewni, że ubezpieczyciel wypłaci nam gotówkę. Ma ona służyć na pokrycie kosztów zarówno leczenia i rehabilitacji, jak i ewentualnego pogrzebu.

W tych sytuacjach NNW nie będzie wypłacone

Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zabezpieczać się przed różnego rodzaju wyłudzeniami, co oznacza, że zastrzegają sobie prawo do tego, aby weryfikować każde zdarzenie. W razie nieprawidłowości ubezpieczyciel ma oczywiście prawo odmówić nam wypłaty. Takie sytuacje szczegółowo opisane zostają w ogólnych warunkach umowy, jednak istnieje kilka z nich, co do których możemy mieć pewność, że ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, bądź wypłaci je, ale nie w całości. Ma to miejsce wówczas, kiedy byliśmy sprawcą przestępstwa, co oznacza na przykład, że prowadziliśmy pojazd pod wpływem alkoholu lub innych substancji. Analogiczna sytuacja może być wtedy, kiedy prowadzimy samochód, mimo braku odpowiednich uprawnień.

Odszkodowanie z OC sprawcy a odszkodowanie NNW

Odszkodowanie z NNW oraz odszkodowanie z OC sprawcy są to zupełnie dwa różne świadczenia. Jeżeli otrzymaliśmy świadczenie z OC także za uszczerbek na zdrowiu, to nie oznacza, że dodatkowe świadczenie NNW nie będzie już nam przysługiwać. Wręcz przeciwnie. Jeżeli spełniamy kryteria zawarte w warunkach umowy, to takie dodatkowe świadczenie może być pomocne, kiedy my lub inne osoby, które ucierpiały w wypadku, będą potrzebować dodatkowego zastrzyku gotówki na przeprowadzanie długotrwałych rehabilitacji lub wdrożenie określonego leczenia. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie NNW podobnie jak OC przypisane jest do konkretnego pojazdu. To znaczy, że odszkodowanie otrzymamy wówczas, jeżeli poruszaliśmy się wyłącznie ubezpieczonym samochodem. Istnieją jednak różne formy ubezpieczenia NNW i za dodatkową opłatą możemy być również chronieni przed nieszczęśliwymi wypadkami na przykład w domu lub przed zdarzeniami poza granicą kraju.

Ubezpieczenie NNW a uszczerbek na zdrowiu

To, jaką kwotę otrzymamy, zależy wyłącznie od tego, jak duży uszczerbek na zdrowiu posiadamy. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni na kwotę 10 tysięcy lub nawet więcej, nie jest to jednoznaczne z tym, że taka suma zostanie nam wypłacona w ramach odszkodowania. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w pełni wyszczególnione uszczerbki na zdrowiu i do nich przypisane są odpowiednie wartości procentowe. Jak możemy się domyślić, im większy uszczerbek, tym większej kwoty możemy się spodziewać w ramach odszkodowania NNW. Warto również sprawdzić, ile czasu mamy na zgłoszenie zaistniałego wypadku u ubezpieczyciela, gdyż to też muszą regulować warunki umowy. Zazwyczaj jest na to kilka, maksymalnie kilkanaście dni i musimy zmieścić się w tym terminie, aby otrzymać dodatkowe świadczenie.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl