Gdy odniesiony uraz ciała w wypadku komunikacyjnym uniemożliwia jego uczestnikowi czasowe lub stałe zarobkowanie, poszkodowany zyskuje prawo do otrzymania renty nie tylko z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale i z OC sprawcy. Jak należy starać się o rentę z ubezpieczenia sprawcy? Od czego zależy jej wysokość? Czy pokrywa utracone w wyniku wypadku dochody?
Uraz ciała w wypadku samochodowym może mieć różną postać – od bardzo lekkiej do poważnej, zagrażającej życiu i przede wszystkim dyskwalifikującej poszkodowanego w jego dotychczasowej karierze zawodowej. Niezdolność do pracy, która nastąpiła w wyniku wypadku, może mieć charakter czasowy i przejściowy do stałego. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju uszczerbku na zdrowiu doznała poszkodowana osoba. Na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe kwalifikuje wypłatę jednorazowego odszkodowania rentowego lub wypłatę renty wypadkowej stałej lub okresowej ale większości wypadków przyznaje je sąd -dltego warto kierować sprawę na drogę postępowanie sądowego.
Musisz wiedzieć, że rentą ubezpieczeniową określane jest jedno ze świadczeń pieniężnych, o które może się starać osoba poszkodowana w wypadku samochodowym. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca taką rentę z ubezpieczenia OC sprawcy. Podstawowym celem tego świadczenia jest pokrycie wszelkich potrzeb pokrzywdzonego, jakie zaistniały po kolizji i są jej wyłącznym skutkiem.
O przyznanie renty ubezpieczeniowej ma prawo wystąpić tylko osoba, która doznała urazu ciała w wypadku komunikacyjnym jako trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Renta, którą otrzyma poszkodowany od towarzystwa ubezpieczeniowego, może być świadczeniem finansowym na czas ograniczony lub nawet na stałe.
Wszystko zależy od rodzaju trwałego uszczerbku na zdrowiu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. O przyznaniu renty najczęściej decyduje ubezpieczyciel dopiero po zakończeniu leczenia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wtedy jest wiadomo na pewno, czy niedyspozycja poszkodowanego będzie trwała czy też czasowa.
Nie każdy uraz ciała w wypadku kwalifikuje się do otrzymania przez poszkodowanego renty. Przepisy kodeksu cywilnego wyraźnie wskazują sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty typowego świadczenia rentowego. Są to trzy zasadnicze przypadki:
Natomiast kodeks cywilny w art. 447 przewiduje również możliwość otrzymania tak zwanej kapitalizacji renty. Jest to wypłata jednorazowego odszkodowania, które zastępuje rentę wypłacaną jako świadczenie np. miesięczne. Kiedy jest to możliwe?
O kapitalizację renty może się starać poszkodowany, który poprzez uraz ciała w wypadku doznał trwałego inwalidztwa.
Wysokość renty jest najczęściej różnicą między dochodami uzyskiwanymi przez poszkodowanego przed wypadkiem, a jego dochodami po wypadku.
Jak widać uzyskanie renty ubezpieczeniowej wcale takie proste nie jest. Jednak warto się o nią postarać składając odpowiedni wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. Jeśli natomiast, nie jesteś pewien, czy to świadczenie będzie Ci przysługiwało lub nie wiesz, w jaki sposób możesz je otrzymać, skontaktuj się z wykwalifikowaną kancelarią odszkodowawczą. Kontakt nic nie kosztuje, a uzyskana pomoc może przynieść wymierne skutki.