Z pozoru spór z ubezpieczycielem o podwyższenie świadczenia w postaci wypłaconego odszkodowania może wydać się przysłowiową walką z wiatrakami, która dla przeciętnego Kowalskiego zakończy się fiaskiem z poniższych powodów:
Ale czy tak musi być? Nie. Jeśli czujesz, że otrzymałeś zaniżone odszkodowanie za powstałe zdarzenie, ale nie wiesz, jak możesz zweryfikować i zmienić skutecznie decyzję ubezpieczyciela, porozmawiaj z naszym doradcą. Rozmowa i porada nic nie kosztuje. Za to efekty jej mogą być dla Ciebie wymierne. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
Najlepszym przykładem, gdzie ubezpieczyciele celowo proponują poszkodowanym zdecydowanie zaniżone odszkodowania, są szkody komunikacyjne likwidowane z OC sprawcy. Dlaczego? Ponieważ poszkodowani zazwyczaj się nie odwołują od ich decyzji i starają się zmieścić z naprawą w wypłaconej przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwocie. A jak ktoś się odwoła – dostaje zazwyczaj więcej. Dlatego nie warto spocząć na laurach i trzeba skutecznie walczyć o takie odszkodowanie, które pokryje nie ekonomiczną, ale pełną i profesjonalną naprawę auta, które uległo wypadkowi. Warto pamiętać, że pierwsza wycena naprawy zniszczonego auta po kolizji czy wypadku jest tylko i wyłącznie propozycją wysokości odszkodowania. Jest to tak zwana kwota bezsporna, którą należy potraktować jako punkt wyjścia do dalszych rozmów. Przyjęcie jej, brak odwołania oznacza, że przyjmujemy zaniżone odszkodowanie, choć tak być nie musi. Dlaczego?
Zasada jest prosta i poparta prawem. Warto wiedzieć, że o dopłatę do zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy można ubiegać się aż do 3 lat od powstania kolizji. Poza tym stan sprzed szkody powinien być przywrócony. Jest to jeden - obok zapłaty odszkodowania - ze sposobów naprawienia wyrządzonej szkody. Mówi o tym art. 363 § 1 Kodeksu Cywilnego. Dlaczego więc nie walczyć?
Jakie należy podjąć kroki, by towarzystwo ubezpieczeniowe wyrównało zaniżone odszkodowanie? Może to zrobić znający się na rzeczy zaufany mechanik albo rzeczoznawca (ale tu czekają koszty niewspółmierne czasami z odzyskaną kwotą za zaniżone odszkodowanie). Można też zwrócić się do fachowej firmy. Porada nic nie kosztuje. A wynagrodzenie zazwyczaj następuje po dopłacie do odszkodowania. Analiza dokumentów i weryfikacja kosztorysu jest podstawą do napisania odpowiedniego odwołania do ubezpieczyciela. Po takim odwołaniu najczęściej przychodzi zmieniona decyzja na korzyść poszkodowanego. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj szybko proponują "dodatkową dopłatę" do kosztorysu. Może ona opiewać nawet na kilkaset złotych. Gdy poszkodowany zdecyduje się na przyjęcie tej formy wyrównania, de facto zgadza się na ugodę i zamyka sobie drogę dalszego odwołania. Warto jednak pamiętać, że w przyszłości mogą pojawić się dalsze roszczenia i nie należy taką formą ugody zamykać sobie drogi do wyrównania zaniżonego odszkodowania. W najgorszym wypadku pozostaje droga odwoławcza – sądowa, ale jest to ostateczność i tak naprawdę rzadko zachodzi taka potrzeba. Jednak wtedy trzeba skorzystać z fachowej pomocy prawnej.
By wyrównać przyznane przez towarzystwo ubezpieczeniowe zaniżone odszkodowanie, należy więc napisać odpowiednio umotywowane odwołanie. Można to zrobić samemu korzystając z dostępnych wzorów odwołań, ale nie zawsze taka droga jest skuteczna, bo to co jest ogólne nie musi akurat pasować do naszej sprawy. Warto więc skonsultować się z fachowcami. Podkreślamy, że porady nic nie kosztują.
Ubezpieczyciel, który wypłaca odszkodowanie z tytułu OC, posiada obowiązek zrekompensowania poszkodowanemu wszelkich strat, ale przede wszystkim zawiera się w tym pojęciu przywrócenie na przykład uszkodzonego auta czy zalanego mieszkania do stanu sprzed szkody, jeśli oczywiście jest to możliwe. Absurdalny argument o wzbogaceniu się poprzez kupno nowych oryginalnych i drogich części czy takich samych mebli nie ma tutaj racji bytu, ponieważ tak stanowi prawo o odpowiedzialności cywilnej sprawcy szkody. Warto też pamiętać, że nikt nie ma obowiązku naprawienia szkody i przedstawienia rachunków ubezpieczycielowi. Tu prawo działa na korzyść poszkodowanego.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz podwyższyć zaniżone odszkodowanie? Zadzwoń! Odpowiemy na wszystkie pytania.