By wiedzieć, kiedy odszkodowanie za wypadek samochodowy przedawnienie będzie skuteczne dla ubezpieczyciela nawet przed sądem, należy poznać definicję samego przedawnienia. Przedawnienie roszczeń jest instytucją prawną. Dzięki niej, po upływie określonego w ustawie czasu, dłużnik ma prawo uchylić się od zaspokojenia roszczeń osobie poszkodowanej (wierzycielowi). Oznacza to, że osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym ma ściśle określony czas na zgłoszenie ubezpieczycielowi roszczeń odszkodowawczych. Gdy upływie ten termin, który jest wskazany w ustawie, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC reguluje art. 819 §1 Kodeksu Cywilnego. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem lat 3. Ale, jak wiadomo, niemal od każdego podstawowego przepisu są wyjątki. Przedstawia je §3 wspomnianego przepisu. Dotyczą roszczeń o odszkodowanie lub zadośćuczynienie w sytuacji odpowiedzialności za czyny niedozwolone. Tutaj więc będzie miał zastosowanie art. 442 Kodeksu Cywilnego, czyli:
§ 1. „Roszczenie o naprawienie szkody, która została wyrządzona czynem niedozwolonym, ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia”.
Zasadniczy termin przedawnienia to 3 lata. Natomiast czas ten zostaje wydłużony do 20 lat w przypadku, gdy szkoda powstała na skutek przestępstwa. W odniesieniu do szkód komunikacyjnych jest to sytuacja, w której jej uczestnik doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł śmierć.
Nie każde zdarzenie drogowe jest wypadkiem. Wypadek samochodowy to sytuacja, w której poszkodowany uczestnik doznaje uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. Warto wiedzieć, że termin przedawnienia odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wynosi 20 lat.
Przedawnienie roszczenia o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w związku ze śmiercią osoby bliskiej, która zmarła na skutek odniesionych obrażeń w wypadku, następuje z upływem 20 lat od popełnienia przestępstwa.
W tym okresie osoby najbliższe mogą ubiegać się o zadośćuczynienie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. W przypadku kolizji drogowej, czyli zdarzenia, gdzie żaden z uczestników nie ucierpiał i nie poniósł śmierci, poszkodowany może starać się o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu w ciągu 3 lat.
Art. 442 §1 Kodeksu Cywilnego mówi, że termin przedawnienia roszczeń z tytułu OC zaczyna się od momentu, gdy poszkodowany dowiedział się o szkodzie, a także sprawcy, który jest zobowiązanej do jej naprawienia. W praktyce bywa tak, że sprawca wypadku nie jest znany od razu. W tej sytuacji przedawnienie roszczenia zaczyna się od chwili, w której sprawca został zidentyfikowany, a szkodę należy zgłosić w ciągu 10 lat od dnia zdarzenia. To zastrzeżenie stosuje się do szkód rzeczowych w mieniu np. uszkodzenie pojazdu.
W przypadku szkody osobowej, termin przedawnienia nie upłynie wcześniej niż 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie, która powinna ją naprawić.
W przypadku poszkodowanej osoby małoletniej zgodnie z 442 §4 Kodeksu Cywilnego, przedawnienie roszczeń nie ma miejsca wcześniej niż przed upływem 2 lat od uzyskania pełnoletniości. W przypadku, gdy roszczenia są wynikiem przestępstwa (uszczerbek na zdrowiu, śmierć osoby bliskiej) termin przedawnienia – 20 lat – liczy się od dnia wypadku.
Odszkodowanie za wypadek przedawnienie – czy jest możliwe przerwanie biegu przedawnienia? Jednym ze sposobów jest podjęcie założenie sprawy w sądzie, czyli skierowanie pozwu przeciwko zakładowi ubezpieczeń. Bieg przedawnienia roszczenia przerywa także zgłoszenie szkody do firmy ubezpieczeniowej. W tym wypadku termin zaczyna biec od nowa od chwili otrzymania pisemnej decyzji od ubezpieczyciela.
Aby odszkodowanie za wypadek samochodowy przedawnienie nie przeszkodziło w uzyskaniu stosownej rekompensaty za poniesioną szkodę, osoba poszkodowana powinna mieć na uwadze wskazane terminy przedawnienia roszczeń. Gdy te terminy upłyną, ubezpieczyciel może skutecznie uchylić się od obowiązku wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia. Dlatego też nie powinno się zwlekać ze zgłoszeniem szkody.
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób dochodzić odszkodowania albo masz wątpliwości, czy Twoja sprawa nie uległa przedawnieniu, skontaktuj się z nami. Chętnie wyjaśnimy Twoją sytuację i pomożemy rozwiązać problem.