Co oznacza szkoda istotna pojazdu?

Zdarzają się sytuacje, że po sprawdzeniu bazy CEPiK znajdziemy informację o szkodzie istotnej danego pojazdu. Czy takie zapis powinien nas niepokoić? Czy takie auto może być sprzedawane jako bezwypadkowe? Odpowiadamy!

Szkoda istotna – definicja

Pojęcie szkody istotnej występuje w polskich przepisach od stosunkowo krótkiego czasu, ponieważ weszło w życie trzy lata temu. Zapis o nim możemy znaleźć w art.2 pkt. 10a prawa o ruchu drogowym. Czytamy w nim, że szkoda istotna obejmuje uszkodzenia dotyczące układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kwalifikuje ona pojazd do odbycia dodatkowego badania technicznego. Taka szkoda może zostać stwierdzona przez UFG bądź ubezpieczyciela.

Niestety przepisy te są dość ogólne i nie zawierają wytycznych, w jakich sytuacjach można uznać szkodę istotną. W praktyce oznacza to, że wyłącznie od decyzji rzeczoznawcy samochodowego zależy ocena stanu naszego pojazdu i zakwalifikowanie takiej szkody. W momencie, w którym specjalista stwierdzi, że szkoda dotyczy wyżej wymienionych układów i zagraża bezpieczeństwu ruchu, wówczas może na stałe umieścić taki zapis w ewidencji.

Szkoda istotna a kolizja

Co istotne, zapis w cepik o szkodzie istotnej może pojawić się nawet w przypadku niewielkiej stłuczki, którą zgłosimy ubezpieczycielowi jako szkodę z OC lub AC. Bardzo często właściciele pojazdów nawet nie mają świadomości, że taki zapis został umieszczony przez ubezpieczyciela w bazie. Oznacza to, że może on pojawić się nawet w przypadku stosunkowo niewielkiej szkody. Co więcej, taki zapis w bazie cepik nie informuje o tym, jaka szkoda została usunięta i jaka była jej wielkość. Jest to jedynie informacja sugerująca o możliwości ponownego przeprowadzenia badań technicznych pojazdu, które de facto nie są obowiązkowe.

Warto również podkreślić, że zdarzają się sytuacje zupełnie odwrotne. Mowa tutaj na przykład o zdarzeniach, które odbyliśmy, ale których nie naprawialiśmy ani z polisy OC, ani AC. W takiej sytuacji nawet poważne uszczerbki samochodu nie będą mogły zostać wpisane jako szkoda istotna i skierowane do ponownego przeglądu technicznego. Tylko i wyłącznie uszkodzenia, które likwidujemy z polisy ubezpieczyciela mogą zostać opatrzone takim wpisem.

Tu znajdziesz informacje o szkodzie istotnej

Wchodząc na stronę rządową historiapojazdu.gov.pl, możemy przejrzeć historię konkretnego pojazdu, w tym zweryfikować, czy znalazł się tam zapis o szkodzie istotnej. Jednak aby sprawdzić taką historię, musimy posiadać informacje o:

  • numerze rejestracyjnym samochodu:
  • numerze VIN;
  • dokładnej dacie, kiedy samochód został zarejestrowany po raz pierwszy.

Kiedy wpiszemy powyższe dane, automatycznie zostanie wygenerowany raport, w którym będziemy mogli przejrzeć historię pojazdu. Wygenerowanie tego typu informacji jest całkowicie bezpłatne.

Różnice pomiędzy szkodą istotną a całkowitą

Szkoda istotna oraz szkoda całkowita to dwa różne pojęcia, które w żadnym wypadku nie są ze sobą zbieżne. Szkoda całkowita z OC sprawcy ma miejsce wówczas, kiedy ubezpieczyciel uzna, że naprawa samochodu po wypadku byłaby nieopłacalna, ponieważ jej koszty przewyższyłyby wartość samochodu przed wypadkiem. Szkoda istotna to jedynie informacja o tym, że niektóre elementy naszego układu w samochodzie były naprawiane, w związku z czym teoretycznie mogą wpływać na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Czy sprzedający musi informować o szkodzie istotnej?

Jeżeli sprzedajemy samochód, powinniśmy wypisać o nim wszystkie najważniejsze informacje, które mogą wpływać na decyzje potencjalnego kupca. Pomijając w ogłoszeniu zapis o szkodzie istotnej, możemy zostać źle odebrani, a nawet posądzeni o zatajanie istotnych faktów. Jako że szkoda istotna to bardzo ogólny zapis, który znajduje się w bazie cepik, możemy w takim ogłoszeniu uściślić, co dokładnie podlegało naprawie, a w razie pytań udostępnić odpowiednią dokumentację naprawy.

Fakty są jednak takie, że wielu kierowców nie ma pojęcia, że taki wpis w ogóle widnieje w raporcie. Dlatego też warto przejrzeć historię pojazdu przed wystawieniem go na sprzedaż, aby uniknąć tego typu niespodzianek.

Czy auto ze szkodą istotną to dobry zakup?

Jeżeli natomiast bylibyśmy zainteresowani kupnem samochodu i dostrzegli zapis o szkodzie istotnej, czy to w ogłoszeniu, czy w historii pojazdu – bynajmniej nie powinniśmy się zrażać. Wiadomo, każdy z nas chciałby poruszać się możliwie najbezpieczniejszym i bezwypadkowym pojazdem, który nie będzie stanowił zagrożenia dla ruchu. Wzmianka o szkodzie istotnej informuje nas jedynie, że w aucie była likwidowana szkoda z polisy ubezpieczeniowej. Warto zatem dopytać o szczegóły, aby mieć stuprocentową pewność, że pojazd jest w dobrym stanie technicznym.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl