Zmiany dla kierowców w 2023 roku

Już 2022 rok był bardzo dotkliwy dla kierowców, ponieważ zaskoczyć mógł nowy taryfikator mandatów, który przewiduje dużo większe kary za większość wykroczeń. W 2023 roku zmiany jednak nie ustają i teraz również możemy spodziewać się nowości. Poznajmy najważniejsze z nich.

Kursy redukujące punkty karne

Do drugiej połowy września 2022 roku kierowcy mieli możliwość odbycia kursu reedukacyjnego, dzięki któremu mogli pozbyć się ostatnich 6 punktów karnych ze swojego konta. Czy taka możliwość powróci? Najprawdopodobniej tak, ale w innej formie. Została ona zniesiona, ponieważ wielu kierowców korzystało z tego typu kursów w nadmiarze, co wcale nie sprzyjało poprawie ich zachowania na drodze i przestrzegania przepisów. Wielu kierowców aktualnie nie wie, co ma robić, ponieważ pozostają w swego rodzaju zawieszeniu. Jeżeli przekroczyli limit 24 punktów karnych, wówczas automatycznie tracą prawo jazdy. Mogą zatem poczekać aż wejdzie nowe rozporządzenie, bądź zdecydować się na ponowne zaliczenie kursu na prawo jazdy.

Problem jednak w tym, że nie ma jeszcze informacji, kiedy nowe kursy reedukacyjne wejdą w życie. Przewidują one jednak, że będą mogli wziąć w nich udział wyłącznie kierowcy, którzy przekroczyli dopuszczalną liczbę 24 punktów karnych, aby odzyskać prawo jazdy. Ich koszt będzie wynosił 500 złotych. Odbywać będą się one w ciągu czterech dni, na które składać się będzie 28 godzin lekcyjnych. Do takiego szkolenia będzie można podejść tylko jeden raz w ciągu pięciu lat. Oznacza to, że jeżeli podczas tego okresu ponownie uzbieramy maksymalną liczbę punktów karnych, wówczas będziemy musieli pożegnać się z naszym aktualnym prawem jazdy i ponownie przystąpić do całego egzaminu.

Wyższe stawki za kursy na prawo jazdy

Wszystkie osoby, które będą w tym roku podchodzić do egzaminu prawa jazdy, również muszą przygotować się na większe wydatki. Ceny kursów teoretycznych i praktycznych poszły bowiem do góry. Aktualnie plasują się w następującym przedziale:

  • maksymalnie do 50 złotych może wzrosnąć cena przystąpienia do egzaminu teoretycznego (przed zmianami wynosiła ona 30 złotych);
  • egzamin praktyczny będzie kosztował maksymalnie 200 lub 250 złotych w zależności od kategorii, na jaką się zdecydujemy. Za przystąpienie do egzaminu kategorii A lub B obowiązuje jednak ta niższa stawka.

Wato jednak podkreślić, że ostateczne ceny nie są z góry nałożone w nowej ustawie, a decydują o nich sejmiki danego województwa. Dlatego też mogą się one różnić w zależności od konkretnych miast. Trzeba również pamiętać, że opłaty te są tylko stosunkowo niewielką częścią kosztów związanych z uzyskaniem prawa jazdy. Konieczne jest także opłacenie kursu nauki jazdy oraz wyrobienie wymaganych dokumentów i badań lekarskich.

Jeszcze dotkliwsze kary za jazdę po alkoholu

Państwo walczy z lekkomyślnymi kierowcami, jeszcze bardziej zaostrzając kary za jazdę po alkoholu. Do tej pory wszyscy, którzy prowadząc pod wpływem, spowodowali ciężki uszczerbek na zdrowiu, mogli spodziewać się kary od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Od 2023 roku wymiar tej kary się zwiększa i wynosi od 3 do 16 lat. Natomiast doprowadzenie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym oznaczać będzie minimum 5 lat pozbawienia wolności.

Natomiast konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu to przepis, który wejdzie w życie w grudniu 2023 roku. Dotyczy on wszystkich lekkomyślnych kierowców, którzy prowadząc samochód, mają we krwi powyżej 1,5 promila alkoholu. Ważna zmiana jest taka, że w sytuacji tego typu możemy spodziewać się konfiskaty auta niezależnie od tego, czy spowodowaliśmy wypadek, czy po prostu zostaliśmy przyłapani na gorącym uczynku. Co więcej, jeżeli spowodujemy wypadek, mając we krwi ponad 0,5 promila alkoholu, lub byliśmy już wcześniej ukarani za jazdę po alkoholu – wówczas także możemy spodziewać się konfiskaty pojazdu. W tym przypadku warto jednak podkreślić, że o ostatecznej konfiskacie samochodu decyduje sędzia na rozprawie. Jeżeli będą zachodziły okoliczności działające na naszą korzyść, wówczas pojazd zostanie nam zwrócony.

Wyższe OC

Jak już pisaliśmy wcześniej, kierowcy mogą spodziewać się wyższych kar za brak OC w 2023 roku. Ta sytuacja spowodowana jest wzrostem płacy minimalnej i to podwójnym. Aktualnie obowiązujące kary dla samochodów osobowych to 1400 złotych za 3-dninową zwłokę, 3490 złotych za nieopłacenie OC do 14 dni, a także 6980 złotych za niedopilnowanie uiszczenia opłaty przez więcej niż dwa tygodnie.

Druga podwyżka cen nastąpi natomiast już 1 lipca. Od tej daty kary nieco wzrosną. Kierowcy samochodów osobowych mogą się wówczas spodziewać opłaty 1440 złotych za zwłokę przez 3 dni, 3600 złotych za nieopłacenie OC od 4 do 14 dni, a także 7200 złotych za ponad dwutygodniowe uchylanie się od płatności.

Nowe zmiany dotyczące przeglądów rejestracyjnych

Nie powinna nas zdziwić również sytuacja, kiedy będziemy oddawali samochód do badania technicznego i spotkamy się z zupełnie nowymi procedurami. Pracownicy przeprowadzający taki przegląd będą musieli go bowiem odpowiednio udokumentować. Przede wszystkim konieczne będzie wykonanie pięciu zdjęć samochodu, a jedno z nich będzie musiało również przedstawiać stan naszego licznika. Wzrosły także kary za dla osób, które spóźnią się z wykonaniem badania technicznego ponad miesiąc. W tej sytuacji mogą się oni spodziewać podwójnej stawki, czyli 198 złotych.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl