Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym?

Gdy planujesz kupno używanego samochodu lub miałeś na przykład stłuczkę na parkingu, powinieneś wiedzieć, czy właściciel samochodu, który chcesz kupić lub sprawca uszkodzeń Twojego auta, posiadają ważną polisę OC kierowcy. Nie musisz jednak nikogo prosić o przedstawienie Ci papierowego dokumentu. Możesz to zrobić samodzielnie w kilka minut przez Internet. Istnieje bowiem zaufana strona, gdzie znajdziesz interesujące Cię informacje. Jak sprawdzić ubezpieczenie OC?  

Czy sprawca wypadku miał aktualne ubezpieczenie OC: gdzie to sprawdzić?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierujących pojazdami jest obowiązkowe. Jego brak generuje wysokie kary. I tak w przypadku samochodu osobowego grzywna wynosi:

 • 1120 zł kara za brak OC do 3 dni,
 • 2800 zł kara za brak OC od 4 do 14 dni,
 • 5600 zł kara za brak OC powyżej 14 dni.

Choć kierowcy wiedzą o grożących im karach, to jednak i zupełnie nie rzadko zdarza się, że obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej kierowcy nie posiadają świadomie lub nieświadomie, ponieważ zapomnieli o uiszczeniu składki lub zakupie nowego ubezpieczenia. Jak sprawdzić ubezpieczenie OC, gdy doszło do stłuczki lub wypadku, a sprawca nie posiada przy sobie stosownego dokumentu?

CZYTAJ TAKŻE: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym UFG >>>

Najprostszym sposobem, żeby potwierdzić, czy auto jest ubezpieczone, czy też nie jest, to sprawdzenie polisy OC na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby to zrobić, musisz przede wszystkim wejść na stronę www.ufg.pl. Tutaj, w zakładce „Sprawdź OC dla pojazdu” należy wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu sprawcy i kliknąć „sprawdź”. Kolejnym krokiem jest podanie dnia zdarzenia oraz kraju, w którym doszło do niego, potem wystarczy przepisać kod weryfikacyjny i przejść dalej. Informacja zwrotna od UFG zawiera:

 • numer polisy,
 • markę i model pojazdu,
 • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego
 • adres firmy ubezpieczeniowej.

Bazy UFG są aktualizowane na bieżąco. W swoich zasobach mają niezbędne dane o polisach OC i AC wszystkich kierowców. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają obowiązek wysyłania do UFG informacji o zawartych umowach, a także zmianach w nich. Informacje muszą dostarczyć w terminie do 14 dni od daty podpisania umowy ubezpieczenia.

Warto jednak wiedzieć, że informacje o ważności polisy są aktualne tylko na dzień, w którym złożono pytanie. Może się zdarzyć też, że na portalu UFG ukaże się komunikat o braku ubezpieczenia. Co w praktyce nie musi oznaczać, że pojazd nie został ubezpieczony. Sytuacja taka wynika zazwyczaj z opóźnień w przekazywaniu informacji przez towarzystwa ubezpieczeniowe do UFG.  Ważność polisy OC trzeba więc zweryfikować bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Rejestr ubezpieczeń OC online

Często padają różne pytania od kierowców odnośnie tematu: jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym pojazdu?

 1. Kto może sprawdzić OC na stronie UFG?
  Odpowiadamy z pełnym przekonaniem: każdy.
 2. Jakie dane pojazdu są wymagane?
  To numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.
 3. Jakie rodzaje pojazdów można sprawdzić w UFG?
  Wszystkie, wobec których istnieje obowiązek ubezpieczenia OC: pojazdy osobowe, ciężarowe, motocykle, motorowery, autobusy, ciągniki, przyczepy i quady.

Dane z rejestru ubezpieczeń OC online UFG nie informują o posiadaczu auta. Nie ma jego nazwiska i danych kontaktowych. Jednak zarejestrowani użytkownicy mogą dowiedzieć się o przebiegu polisy OC, czyli np. szkodach.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC używanego samochodu?

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC używanego samochodu i czy można sprawdzić historię polisy OC i AC? Bywa tak, że sprzedawca danego auta podaje nieprawdę, twierdząc, że OC jest ważne jeszcze przez kilka miesięcy. Taką deklarację zawsze należy zweryfikować wpisując na stronie UFG numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu. Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, dowiesz się również o przebiegu ubezpieczenia OC i AC.

Pamiętaj, że konto w systemie UFG może założyć każdy. Po jego założeniu otrzymasz historię polis OC i AC lub zaświadczenie o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia. Sprawdzone dane obejmują okres do 5 lat wstecz. Dla ubezpieczenia OC historia jest od 2004 roku, a od 2006 roku dla ubezpieczenia AC.

Oprócz rejestru na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, informacje o polisie OC można sprawdzić w mobilnej aplikacji „UFG Kup Auto” (dostępnej w systemie Android i iOS) albo na zaufanej stronie internetowej WWW.historiapojazdu.gov.pl, które zawiera najbardziej szczegółowe informacje dotyczące konkretnego samochodu. Tu jednak jest potrzebny dowód rejestracyjny, numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu, którym jesteś zainteresowany.

Obecnie można zweryfikować każdy pojazd, który obowiązkowo powinien posiadać polisę OC kierowcy. Dlatego papierowy dokument nie jest niezbędny, by potwierdzić wszelkie dane. Jest to olbrzymie ułatwienie w przypadku kolizji czy też chęci zakupu danego samochodu.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl