Odszkodowanie powypadkowe: krok po kroku. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Wypadek komunikacyjny może zdarzyć się w każdej chwili. Wystarczy moment nieuwagi, braku koncentracji, gorszy dzień czy czyjś błąd, wynikiem których jest problem skutkujący uszkodzeniem mienia, uszczerbkiem na zdrowiu, a w najgorszej sytuacji - śmiercią. Poszkodowani w wypadkach mają prawo występowania o odszkodowanie. Co to jest odszkodowanie powypadkowe i jak uzyskać tego rodzaju rekompensatę?

Odszkodowanie powypadkowe: co to jest?

Statystyki nie kłamią. Blisko 40 tysięcy osób na terenie Polski każdego roku doznaje różnego rodzaju szkód w wyniku samych wypadków komunikacyjnych. Warto wiedzieć, że najwyższe odszkodowanie wyniosło 2,7 mln złotych, a na przedawnienie sprawy masz aż 20 lat. Jednak po tym okresie nie będzie już można starać się o wyższe odszkodowanie lub rentę. Co to jest odszkodowanie powypadkowe?

Odszkodowanie powypadkowe jest formą kompensacji za poniesione straty i opiera się o art. 363 § 1 Kodeksu Cywilnego, który mówi, że: naprawienie szkody powinno nastąpić (…) bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej.

W przypadku szkód materialnych sprawa jest prosta. Zniszczone mienie musi zostać przywrócone do stanu pierwotnego. Zupełnie inaczej jest szkodach osobowych. Bo jak odpowiednio wysoko można wycenić ból, traumę, depresję czy nabyty niedowład ręki lub utratę nogi? Wyliczenia takiego odszkodowania opierają się przede wszystkim na orzeczeniach lekarskich, które dotyczą tzw. procentowego uszczerbku fizycznego czy psychicznego na zdrowiu. Dodatkowo dochodzą tu osobne koszty leczenia, rehabilitacji, niezdolności do pracy, konieczność zmiany zawodu lub renta. Jednak zawsze wysokość takiego odszkodowania powypadkowego jest kwestią sporną.

Musisz też pamiętać, że odszkodowanie powypadkowe, które można uzyskać z OC sprawcy, nie jest absolutnie wynagrodzeniem. Wysokość wypłaty nie może więc być wyższa niż rzeczywista wartość zniszczeń. My jednak wiemy, jak uzyskać odpowiednią rekompensatę. Dowiedz się, co musisz w tej sprawie zrobić.

Odszkodowanie powypadkowe krok po kroku

Uzyskanie zadośćuczynienia od sprawcy wydaje Ci się sprawą bardzo skomplikowaną i przede wszystkim niezbyt przyjemną? Wcale tak nie musi być. Nie musisz rezygnować z wysuwania własnych żądań, ponieważ obawiasz się bezpośredniego kontaktu z winnym wypadku. Strona poszkodowana nie musi, a nawet powinna mieć kontaktu z drugim kierowcą. Co zrobić, by tak się stało?

 1. Roszczenie skieruj bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, w którym ma wykupioną polisę. Czas na złożenie dokumentów wynosi w zależności od szkody od 3 do 20 lat od dnia, w którym szkoda zaistniała czyli od momentu, w którym dowiedziałeś się o szkodzie w zdarzeniu drogowym albo od daty wypadku czy kolizji.
 2. Złóż odpowiedni wniosek o odszkodowanie.
 3. Złóż odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione szkody osobowe oraz materialne.
 4. Ubezpieczyciel skieruje do Ciebie informację o oględzinach samochodu oraz decyzję o ustanowieniu komisji lekarskiej w przypadku szkód osobowych.
 5. W ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, zgodnie z prawem musisz otrzymać decyzję od ubezpieczyciela.
 6. Na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela masz 3 lata po kolizji i aż 20 lat po wypadku.
 7. Dochodzić swoich praw możesz także w sądzie.

Jeśli nadal masz wątpliwości w sprawie tej procedury, skontaktuj się z kancelarią odszkodowawczą. Kontakt i porada są bezpłatne.

Odszkodowanie powypadkowe: jak je uzyskać?

Już wiesz, jak wygląda podstawowa procedura zgłoszenia szkody i uzyskania odszkodowania powypadkowego. Ale pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie są instytucjami charytatywnymi i zazwyczaj nie są skore do wypłaty odpowiedniej wysokości odszkodowania. Jak uzyskać satysfakcjonujące Cię odszkodowanie powypadkowe, które realnie pokryje Twoje straty?

Jeśli wyrównanie szkód jest z OC sprawcy, ubezpieczyciel może wypłacić rekompensatę za straty materialne do 1 miliona euro, a za szkody na osobie do 5 milionów euro. Ale są to górne granice, do jakich odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie dostaniesz więcej, niż wartość realna szkody, na którą się składają takie elementy jak:

 • holowanie,
 • parkowanie,
 • koszty naprawy uszkodzonego pojazdu;
 • wartość wszystkich całkowicie zniszczonych przedmiotów, które znajdowały się w aucie;
 • rekompensata spadku wartości samochodu;
 • wyrównanie braku możliwości zarobkowania tzw. postojowe – musisz udowodnić, że samochód był wykorzystywany do pracy;
 • koszty dojazdów do szpitala, na rehabilitację, zakup leków itp.;
 • opieka medyczna,
 • koszty leczenia,
 • uszczerbek na zdrowiu ,
 • zadośćuczynienie za ból i krzywdę;
 • zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej.

Wysokość odszkodowania powypadkowego zawsze jest określana indywidualnie i w dużej mierze zależy od dobrze przeprowadzonego postępowania dowodowego oraz argumentacji prawnej. Niestety, nie zawsze będziesz mógł samodzielnie sobie poradzić z rzeszą specjalistów, którym nie zależy na Twoim dobrze, ale na wypłacie jak najmniejszej sumy pieniędzy. Mimo wszystko, należy zawsze się odwoływać od decyzji, ponieważ każde pierwsze wyliczenie odszkodowania powypadkowego jest sumą bezsporną, która podlega zmianom w zależności od wielu okoliczności, a przede wszystkim dokumentacji dowodowej. W najgorszym wypadku pozostaje droga sądowa. Dlatego nie warto samemu występować do ubezpieczyciela, gdy nie czujesz się wystarczająco pewnie, by walczyć skutecznie z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Pomoc profesjonalnego pełnomocnika to walka równego z równym, która pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie powypadkowe wyższe, niż kwota na otarcie łez.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl