Zaniżony kosztorys z OC sprawcy. Jakie pułapki czekają poszkodowanych?

zaniżony kosztorys z oc sprawcy
Z szacunków Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych wynika, iż około 92% odszkodowań, które są wypłacane z OC sprawcy, jest zaniżanych, a zaniżony kosztorys z OC sprawcy równa się wypłaceniu jak najmniejszego odszkodowania poszkodowanemu. Taki stan rzeczy jak najbardziej leży w interesie ubezpieczyciela. Jednak nie można się na to godzić.

Jak wywalczyć większą kwotę? Jakie pułapki czekają na poszkodowanych w wypadach komunikacyjnych? Zaniżony kosztorys z OC sprawcy – jak go można sprawdzić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego nie warto się godzić na pierwszą propozycję odszkodowania ubezpieczyciela?

Wysokości odszkodowań, które są wypłacane w przypadku kolizji lub innych zdarzeń losowych, towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają na podstawie wyliczeń w formie kosztorysu. Kosztorys powstaje po uprzednich oględzinach miejsca zdarzenia lub np. samochodu.

Pierwsza oferowana poszkodowanemu kwota jest tak zwaną bazową kwotą bezsporną. Zazwyczaj jest celowo zaniżona. Dlatego nie warto się na nią godzić. Pamiętaj, że ubezpieczyciele działają na własną korzyść i zawsze będą mieli na uwadze zmniejszenie własnych wydatków.

Pokrycie pełnych strat poszkodowanego nie leży w ich interesie. Jeśli istnieje pewność lub nawet podejrzenie, że towarzystwo ubezpieczeniowe wystawiło zaniżony kosztorys z OC sprawcy, masz prawo go zakwestionować.

Już po pierwszym odwołaniu zazwyczaj ubezpieczyciel proponuje dopłatę do odszkodowania, która wynosi nawet kilkaset złotych ale uważaj czy przypadkiem nie zawierasz ugody – zamyka to wszelkie dalsze roszczenia. Pamiętaj, że jeśli nawet firma ubezpieczeniowa dopłaci Tobie dodatkową kwotę to również nie jest to koniec sprawy, dlatego warto każdą szkodę skonsultować z odpowiednim podmiotem - kancelarią odszkodowawczą.

Zaniżony koszy z OC sprawcy: jak wywalczyć większą kwotę?

Pamiętaj, że każda szkoda jest zdarzeniem jednostkowym i w takich kategoriach należy ją rozpatrywać. Właściwe odszkodowanie można otrzymać nawet w najbardziej niemożliwej sytuacji. Wiedz, że gdy otrzymasz zaniżony kosztorys z OC sprawcy i potrafisz wykazać błędną kwalifikację, dopłata do odszkodowania jest realna. Wykaż to w pierwszym odwołaniu powołując się na dokumentację szkody, udokumentowany stan pojazdu przed zdarzeniem i po wystąpieniu szkody. Zbieraj faktury za naprawę samochodu.

Ważne jest, by szkoda została rozliczona gotówkowo i bez zawartej ugody z firmą ubezpieczeniową.

Możesz powołać niezależnego rzeczoznawcę, który wyceni szkodę lub zwrócić się o pomoc do kancelarii odszkodowawczej.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela możesz napisać do 3 lat od momentu powstania szkody, chyba że jej przyczyną było przestępstwo – wtedy masz 20 lat.

Dopłata do odszkodowania z OC sprawcy może być wypłacona poprzez zawarcie polubownej ugody lub w postępowaniu sądowym.

Pułapki przy zaniżonym koszcie odszkodowania z OC sprawcy, jakie czekają na poszkodowanych

Czas na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela jest dość długi. Wynosi bowiem 3 lata od momentu powstania szkody i uzyskania decyzji o przyznaniu odszkodowania. Możesz więc spokojnie dowieść, że wypłata opierała się o zaniżony kosztorys z OC sprawcy kolizji.

Jak możesz się dowiedzieć, czy dopłata Ci przysługuje?

Ubezpieczyciele stosują swoje własne kruczki i sposoby, by jak najlepiej ukryć przez przeciętnym Kowalskim zaniżoną wycenę szkody z OC. Nikt nie lubi odwołań, a w szczególności zasadnych. By jednak nie rezygnować z uzyskania należnego odszkodowania, zwróć uwagę na pewne ważne informacje, które poddadzą w wątpliwość kosztorys wykonany przez likwidatora szkód.

  • Odliczanie kosztów amortyzacyjnych – firmy ubezpieczeniowe uwielbiają amortyzację i do niedawna tak właśnie postępowały. Określenie stopnia zużycia podzespołów w samochodzie umożliwiało im nagminne zaniżanie odszkodowań, ponieważ obliczony procent odejmowano od ceny zakupu elementów. Ale obecnie ten proceder jest niezgodny z obowiązującym prawem, dlatego jeśli znajdziesz amortyzację w kosztorysie – masz prawo nie tylko odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, ale powiadomić odpowiednie organy o przestępstwie.
  • Stosowanie zamienników oryginalnych części – zaniżony kosztorys z OC sprawcy na pewno zawiera tańsze zamienniki oryginalnych części, a powinien zawierać ceny takich części, jakie były zamontowane w uszkodzonym pojeździe. Do wymiany może być konieczność zastosowania oryginalnego podzespołu. I taki ma się znaleźć w kosztorysie.
  • Zalecenia naprawy podzespołów auta – zgodnie z obowiązującym prawem, celem wypłaconego odszkodowania jest przywrócenie pojazdu do jego stanu przed kolizją. Czy każdy uszkodzony element można naprawić? Niestety, nie. Jednak takie nadużycia ubezpieczycieli są nagminne. Jeśli naprawa nagminnie pojawia się  w kosztorysie, odwołanie od decyzji ubezpieczyciela będzie skuteczne.
  • Odliczanie rabatów na zakup części – bardzo ciekawa sytuacja i niestety nie należy do rzadkości, a ma wpływ na wysokość wypłacanego odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe by obniżyć sumę wypłacanego odszkodowania stosują rabaty, z których korzystają serwisy samochodowe. Taka procedura nie może mieć miejsca.
  • Stawka roboczogodziny - Firma ubezpieczeniowa zazwyczaj narzuca w kosztorysie kwoty od 48 zł do 63 zł za roboczogodziny - warto na to zwrócić uwagę.

Pamiętaj, że zgodnie z art. 363 § 1 Kodeksu Cywilnego: naprawienie szkody powinno nastąpić w wyniku przywrócenia stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Dlatego nie można godzić się na minimum zawarte w naprawie ekonomicznej szkody, która nie stała się z Twojej winy. Jeśli jesteś poszkodowanym, masz prawo do uzyskania pełnego odszkodowania.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl