Czy wiesz, że 7 na 10 wypłacanych przez firmy ubezpieczeniowe odszkodowań jest zaniżonych?
Statystyki są naprawdę alarmujące i chociaż mało optymistyczne dla osób, które zostały poszkodowane w wypadkach, to w zasięgu Twojej ręki jest odpowiednie rozwiązanie w postaci skutecznego odwołania od decyzji ubezpieczyciela. A jak możesz z niego skorzystać, dowiesz się z naszego artykułu.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że odwołanie od decyzji ubezpieczyciela przysługuje każdemu poszkodowanemu. Odwołać się możesz, jeśli ubezpieczyciel odmawia Ci wypłaty odszkodowania lub nie satysfakcjonuje Cię wysokość przyznanego świadczenia. Pamiętaj, że podjęcie takiej decyzji masz sporo czasu.
Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego roszczenie przedawnia się dopiero po 3 latach. Ale jak zwykle to bywa i od tej ogólnej zasady ustawodawca przewidział dwa wyjątki działające na korzyść poszkodowanego.
Choć czasu na sporządzenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela masz naprawdę wystarczająco, to nie warto czekać do końca terminu przedawnienia sprawy. Powodów jest kilka. Upływający czas zaciera w pamięci szczegóły zdarzenia, a te mogą być istotne dla ubezpieczyciela.
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma standardowo 30 dni, chyba że szkoda jest wyjątkowo skomplikowana - wtedy 60 dni na rozpatrzenie złożonego odwołania. A to w konsekwencji przekłada się na czas wypłaty środków.
Jeśli ubezpieczyciel nie rozpatrzy twojego odwołania pozytywnie, droga do uzyskania odszkodowania nadal pozostaje otwarta. Możesz skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, mediacji lub sądu polubownego. A na koniec masz prawo wystąpić z powództwem do sądu powszechnego. Droga przez mękę? Niekoniecznie, jeśli skorzysta się z usług wykwalifikowanej kancelarii odszkodowawczej.
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym określa, w jaki sposób należy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Osoby poszkodowane mogą wnieść odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Masz trzy możliwości:
Co możesz zyskać składając odwołanie od decyzji ubezpieczyciela z naszą pomocą? Przede wszystkim pomoc kancelarii jest bezpłatna. Pobieramy prowizję dopiero po pozytywnym zakończeniu sprawy - jeśli uzyskamy odszkodowanie na rzecz Twojej osoby, wówczas dopiero następuje rozliczenie z nami, w innym przypadku nie ponosisz kosztów za nasze działania. Przede wszystkim zyskujesz opiekę, spokój i fachową pomoc.
Każde odwołanie (reklamacja), które złożyła osoba poszkodowana lub jej pełnomocnik, musi zostać rozpoznane przez zakład ubezpieczeń.
W większości przypadków towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają dopłatę do odszkodowania, która waha się od kilkuset złotych do nawet wielotysięcznych zadośćuczynień, a pieniądze wpływają na Twoje konto w ciągu kilku dni.
W przypadku uszczerbku na zdrowiu, uzyskanie zadowalającego odszkodowania, nie jest tak proste jak w przypadku uszkodzonego podczas kolizji auta czy zalanego mieszkania. Jeden problem leży w braku konkretnych regulacji prawnych, które wskazywałyby kwotę, jaką ubezpieczyciel powinien przyznać za poniesiony dany uszczerbek na zdrowiu. Ocena wysokości odszkodowania jest wyzwaniem.
Skuteczne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela za uszczerbek na zdrowiu powinno wskazać na sytuację indywidualną, czyli jak doznany uszczerbek wpłynął na codzienne życie poszkodowanego? Jest wiele czynników które składa się na sumę odszkodowania:
Każdy argument musi być poparty odpowiednimi dokumentami, zaświadczeniami i skierowaniami medycznymi.
Pamiętaj, że odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela powinno uwzględniać poniesiony rozmiar cierpień, a nie tyko procent uszczerbku na zdrowiu z tabelki ubezpieczyciela. Jeśli nie wiesz, jak napisać takie odwołanie, skorzystaj z pomocy fachowców.