Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC, kiedy auto ma dwóch właścicieli?

Wszyscy wiemy, że ubezpieczenie OC jest nieodłącznym elementem posiadania samochodu. Jednak co się dzieje, gdy samochód ma dwóch właścicieli? Czy potrzebne jest osobne ubezpieczenie dla każdego z nich? Czy wystarczy jedna polisa? Z pewnością jest to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości, które postaramy się rozwiać w poniższym artykule.

Różnica między współwłaścicielami a jednym właścicielem samochodu

Na wstępie musimy podkreślić, że współwłaścicielem auta może zostać każdy. Jest to pewien paradoks, ponieważ może to być nawet osoba niepełnoletnia czy taka, która nie ma w ogóle prawa jazdy. Wszystkie informacje o współwłaścicielach auta można potem znaleźć w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli posiadamy auto samodzielnie, możemy nim pełni dysponować, czyli na przykład sprzedać. W momencie, kiedy do auta dopisany jest współwłaściciel, w świetle prawa taka sprzedaż byłaby nielegalna, gdyby chociaż jedna osoba nie wyraziła na to zgody. Również załatwiając sprawy urzędowe, takie jak rejestracja czy wyrejestrowanie pojazdu, będziemy musieli posiadać zgodę współwłaścicieli. Co prawda nie jest konieczna ich osobista wizyta w urzędzie, ale warto przedstawić odpowiednie pełnomocnictwo.

Ubezpieczenie OC a dwóch współwłaścicieli

Należy pamiętać o tym, że mamy dwa tygodnie na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o tym, że dopisaliśmy współwłaściciela do naszego samochodu. Wówczas dochodzi do rekalkulacji składki, czyli ubezpieczyciel przeliczy koszty na nowo. To rozwiązanie stosują zazwyczaj młodzi mniej doświadczeni kierowcy, którzy nie zdążyli wypracować sobie jeszcze zniżek za bezkolizyjną jazdę. Jeżeli współwłaścicielem ustanowimy kogoś z rodziny lub po prostu osobę bardziej doświadczoną na drodze, wówczas będziemy mogli cieszyć się przywilejem korzystania z jego zniżek.

W tym miejscu warto podkreślić, że jest to szczególnie korzystne rozwiązanie właśnie dla osób młodych, które nie są jeszcze w związku małżeńskim i nie posiadają dzieci. Statystyki pokazują bowiem, że takim osobom naliczane są zdecydowanie większe składki OC. W tym momencie nasuwa się jednak pytanie, czy przejmiemy wszystkie zniżki współwłaściciela samochodu? Oczywiście, że nie. Jednak zniżka na ubezpieczenie, którą możemy otrzymać, zazwyczaj sięga rzędu kilkuset złotych, co i tak będzie dla nas sporą oszczędnością.

Współwłaściciel musi liczyć się z ryzykiem

Nie powinno dziwić to, że młodzi ludzie szukają oszczędności na polisie OC, chcąc dopisać współwłaściciela do nowego samochodu. Warto jednak pamiętać, że taki współwłaściciel również musi liczyć się z ryzykiem – i to sporym. Statystyki w tym temacie mówią same za siebie – młodzi ludzie do 24 roku życia w większości popełniają wypadki, nie przestrzegając zasad ograniczenia prędkości. W 2022 roku spowodowali oni 3059 wypadków, a dwa lata wstecz było to niespełna 600 wypadków więcej. Dlatego zdecydowaniem o byciu współwłaścicielem samochodu, musimy zastanowić się, czy chcemy podejmować ryzyko związane z utratą zniżek. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma bowiem znaczenia, który ze współwłaścicieli spowodował wypadek. Przykre konsekwencje w postaci utraty zniżek poniesie każda osoba, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym.

Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu?

Mamy dwie możliwości, w jaki sposób ustanowić daną osobę współwłaścicielem naszego auta. Pierwsza w nich to zawarcie umowy kupna-sprzedaży. W tej sytuacji przy wpisywaniu danych osoby nabywającej należy podać zarówno swoje dane, jak i dane współwłaściciela. Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja, w momencie kiedy chcielibyśmy dopisać współwłaściciela do auta, które już posiadamy. Konieczne wtedy będzie sporządzenie aktu darowizny. Dokument ten możemy pobrać online, znajdziemy go również w wydziale komunikacji. Podpisując akt darowizny, zaznaczamy w nim, w jakiej części współwłaściciel będzie za samochód odpowiedzialny. Warto również podkreślić, że jeżeli współwłaścicielem mianujemy osobę z rodziny, wówczas nie będziemy musieli płacić podatku PCC.

Kolejnym krokiem, który należy podjąć, będzie wizyta w wydziale komunikacji. Po sporządzeniu aktu darowizny mamy 30 dni na to, aby dopisać nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Najlepiej gdyby w urzędzie pojawili się wszyscy współwłaściciele auta, jednak możliwe jest również sporządzenie pełnomocnictwa. Jeżeli poprawnie wypełnimy wszystkie dokumenty, wówczas jeszcze tego samego dnia współwłaściciel może zostać dopisany do naszego dowodu rejestracyjnego.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl