Kiedy należy zapłacić podatek PCC-3?

Kupno samochodu niestety często wiąże się z koniecznością uregulowania podatków. Jednym z nich jest podatek PCC-3, który jest pobierany od umów kupna-sprzedaży pojazdów. Dowiedz się, kiedy i jak należy opłacić ten podatek. Przygotowaliśmy przewodnik, który pozwoli na zgłębienie tematu i uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek związanych z zakupem nowego samochodu.

Czym jest podatek PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest jednym z podatków, które należy uiścić w przypadku kupna pojazdu. Obejmuje on zarówno zakup samochodów, jak i motocykli, motorowerów, a nawet pojazdów wodnych.

Trzeba jednak podkreślić, że podatku tego nie musi opłacać każdy. Jeśli natrafimy na ofertę sprzedaży prywatnego samochodu i zdecydujemy się na jego nabycie, musimy pamiętać, że będzie to wiązało się z dodatkowym kosztem opłacenia podatku PCC. Jednakże, jeśli zdecydujemy się na zakup pojazdu z komisu lub od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, nie musimy martwić się kwestią podatku PCC.

Czy wszyscy muszą opłacić podatek PCC?

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że podatek PCC nie jest pobierany od osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli kupujemy pojazd od przedsiębiorcy, to nie musimy opłacać podatku PCC.

Ponadto, zwolnienie z tego podatku dotyczy także osób, które nabędą pojazd w drodze spadku lub darowizny. W przypadku spadku, podatek PCC nie jest pobierany, jeśli pojazd był własnością zmarłego. Natomiast w przypadku darowizny, podatek PCC nie jest pobierany, jeśli darowizna dotyczy pojazdu osobowego i jest udokumentowana w formie aktu notarialnego.

Osoby, które nabędą pojazd o wartości rynkowej mniejszej niż 1000 złotych, również nie będą musiały płacić obowiązkowego podatku. Wydawać by się mogło, że rodzi to pole to wielu oszustw. W tym przypadku należy jednak podkreślić, że wartość rynkowa samochodu a cena, za jaką ją nabywamy, nie są to pojęcia tożsame. Podatek opłacamy bowiem od realnej wartości samochodu, a nie od kwoty, za jaką go nabyliśmy.

Do grupy osób zwolnionych z płacenia podatku PCC-3 są także wszyscy, którzy nabyli swój pojazd za granicą. Podatek ten dotyczy bowiem wyłącznie rzeczy, które fizycznie znajdują się na terenie naszego kraju.

Ostatnią grupą osób zwolnionych z uiszczania tej opłaty są także osoby niepełnosprawne. W tym przypadku będą to wszystkie osoby o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeżeli natomiast posiadamy orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, wówczas unikniemy płacenia podatku wyłącznie w momencie, kiedy nasza niepełnosprawność związana jest z chorobami narządów ruchu.

Gdzie i kiedy należy uregulować podatek PCC-3?

Dokładnie dwa tygodnie od podpisania umowy to czas, jaki mamy na uregulowanie podatku PCC. W tym celu musimy udać się bezpośrednio do urzędu skarbowego, bądź też wypełnić formularz i złożyć go przez internet. Jeżeli jesteśmy jedynym nabywcą samochodu wówczas składamy klasyczny formularz PCC-3. W momencie, w którym kupujemy samochód wspólnie z inną osobą, która będzie także współwłaścicielem samochodu to dedykowanym nam formularzem będzie PCC-3/A.

Aby poprawnie wypełnić formularz, należy podać wszystkie niezbędne informacje, o które proszą w formularzu. Na początku zostaniemy zapytani o numer PESEL oraz wskazanie swoich danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców). W następnym kroku będziemy musieli podać dokładny adres zamieszkania. Konieczne będzie również wskazanie, czy samochód, który zakupiliśmy, będzie użytkowany na terytorium Polski, czy może poza nim. Do wypełnienia będziemy mieli również pole „zwięzłe określenie treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej”. Musimy tu zawrzeć nic innego, jak wszystkie podstawowe informacje o naszym samochodzie, w skład których wchodzi jego marka, model, numer rejestracyjny, przebieg, rodzaj paliwa itp.

Jeżeli wypełniamy formularz PCC-3 internetowo, wówczas system automatycznie obliczy nam wysokość podatku po wpisaniu wartości samochodu do odpowiedniej rubryki. W każdym innym przypadku będziemy musieli sami obliczyć tą wartość, czyli wyliczyć 2% z wartości rynkowej samochodu. W tym miejscu warto również podkreślić, że nie ma możliwości złożenia formularza drogą internetową za pośrednictwem profilu zaufanego czy epuap. Dokument można podpisać jedynie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bądź podając autoryzowane dane, czyli wskazać kwotę zapłaconego w poprzednim roku podatku.

Jakie są kary za nieuregulowanie podatku PCC-3?

Minęło 14 dni na opłacenie podatku PCC-3, a my zorientowaliśmy się zbyt późno? W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej udać się do urzędu skarbowego i złożyć czynny żal, zanim instytucja ta zdąży podjąć odpowiednie kroki, aby nałożyć na nas kary. Jeżeli złożymy czynny żal i uregulujemy należność związaną z opłaceniem podatku, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie na nas nałożona kara.

Jeżeli urząd skarbowy zdąży już rozpocząć postępowanie przeciwko nam, wówczas sprawa zdecydowanie bardziej się komplikuje. W takiej sytuacji nie możemy już złożyć czynnego żalu. Kary za nieopłacenie podatku PCC-3 są, podobnie jak kary za brak aktualnego OC, związane z aktualną płacą minimalną. Najniższa kara to bowiem 1/10 płacy minimalnej, najwyższa to aż… 20-krotność tej kwoty. Po szybkiej kalkulacji wychodzi, że wahają się one w przedziale od 349 złotych do 69,8 tysięcy złotych. Okazuje się zatem, że w wielu przypadkach kary będą zdecydowanie dotkliwsze niż opłacenie samego podatku.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl