Kiedy i w jaki sposób przerejestrować samochód?

Warto wiedzieć, kiedy i w jaki sposób przerejestrować samochód, aby uniknąć problemów związanych z przepisami drogowymi i administracyjnymi. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo tego dokonać.
 1. Ile czasu na przerejestrowanie auta?
 2. Zakup auta od osoby prywatnej
 3. Darowizna samochodu
 4. Kupno samochodu z zagranicy
 5. Wniosek o przerejestrowanie samochodu
 6. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Ile czasu na przerejestrowanie auta?

To, ile będziemy mieli czasu na przerejestrowanie samochodu, zależy od kilku czynników, w zależności od tego, gdzie i w jaki sposób nabyliśmy nasz nowy pojazd. Kiedy mowa o obowiązkowym przerejestrowaniu pojazdu możemy wyróżnić trzy podstawowe sytuacje.

Zakup auta od osoby prywatnej

Wbrew pozorom po zakupie używanego samochodu wcale nie musimy śpieszyć się z jego przerejestrowywaniem i zmieścić w terminie 30 dni. Co prawda mamy bowiem miesiąc na powiadomienie wydziału komunikacji o zmianie właściciela, co jednak nie jest jednoznaczne z przerejestrowaniem. Ile zatem czasu mamy na dopełnienie wszystkich formalności? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma wskazanej dokładnej daty w przepisach prawnych.

Darowizna samochodu

Jeżeli ktoś z twoich bliskich lub rodziny przekazał ci samochód w ramach darowizny, to i w tym przypadku będziesz miał kilka formalności do załatwienia. Poza zgłoszeniem darowizny w urzędzie skarbowym i opłaceniem podatku, konieczne będzie również przerejestrowanie pojazdu. Podobnie jednak jak w przypadku zakupu auta od osoby prywatnej będziesz miał 30 dni na zgłoszenie faktu otrzymania darowizny w wydziale komunikacji. Kiedy pójdziemy z wizytą do urzędu, musimy pamiętać, aby zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. Będzie to: umowa darowizny, ważne dokumenty – zarówno tożsamości, jak i dowód rejestracyjny pojazdu, samochód musi również posiadać pozytywny wynik badania technicznego.

Kupno samochodu z zagranicy

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy w Polsce to proces wymagający od właściciela nie tylko sporej ilości dokumentów, ale również pewnej ilości czasu i cierpliwości. Aby przeprowadzić taką operację, należy wykonać kilka kroków. W tym przypadku warto również podkreślić, że musimy ze wszystkimi formalnościami związanymi z przerejestrowaniem zmieścić się w terminie 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu.

Na wstępie warto przygotować niezbędne dokumenty, czyli oryginał dowodu rejestracyjnego z kraju, w którym samochód został zarejestrowany, polisę OC ważną na terenie Polski, oryginał dowodu osobistego lub paszportu właściciela pojazdu, a w przypadku sprowadzenia pojazdu z zagranicy, oryginał potwierdzenia opłacenia podatku akcyzowego.

Kolejnym krokiem jest wykupienie polisy OC na terenie Polski oraz opłacenie podatku akcyzowego, jeśli taki jest wymagany. Następnie właściciel musi udać się do odpowiedniego urzędu, gdzie należy złożyć wniosek i dostarczyć wymagane dokumenty. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że wniosek o rejestrację pojazdu musi być wypełniony w języku polskim. Jeśli więc dokumenty zostały wydane w innym języku, należy zadbać o ich tłumaczenie przed udaniem się na urząd.

Wniosek o przerejestrowanie samochodu

Wniosek o przerejestrowanie samochodu w Polsce powinien zawierać następujące informacje i dokumenty:

 • Dane osoby składającej wniosek - imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL;
 • Dane dotyczące pojazdu - numer rejestracyjny samochodu, marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, VIN;
 • Dokumenty - należy dołączyć dokumenty potwierdzające właścicielstwo pojazdu (dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży), dokumenty potwierdzające zmianę danych technicznych (np. karta pojazdu, świadectwo homologacji) oraz dowód osobisty właściciela pojazdu.
 • Potwierdzenie uiszczenia opłat - należy dołączyć dowód uiszczenia opłat związanych z przerejestrowaniem pojazdu, np. opłatę skarbową, opłatę za wydanie nowych tablic rejestracyjnych.
 • Inne dokumenty - w zależności od przyczyny przerejestrowania pojazdu, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, np. zaświadczenie o bezpieczeństwie pojazdu, oświadczenie o stanie technicznym pojazdu itp.

Wniosek o przerejestrowanie samochodu w Polsce można złożyć osobiście w wydziale komunikacji lub drogą elektroniczną za pomocą systemu e-puap. Trzeba jednak podkreślić, że mimo możliwości złożenia takiego wniosku drogą elektroniczną i tak będziemy musieli pojawić się w urzędzie. Konieczne będzie bowiem okazanie oryginału dokumentów do wglądu, a także zdanie dowodu rejestracyjnego oraz tablic.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Na koszt przerejestrowania samochodu składa się kilka czynników. Są to:

 • Tablice rejestracyjne (80 zł w przypadku standardowego wariantu lub 1000 złotych jeżeli chcemy indywidualne tablice);
 • Wydanie dowodu rejestracyjnego – 54 złote;
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 złotych;
 • Znaki legalizacyjne – 12,50 złotych;
 • Opłaty ewidencyjne – 0,50 zł.

Warto jednak podkreślić, że jeżeli samochód wcześniej był zarejestrowany w Polsce – nie spoczywa na nas obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl