Rodzaje i funkcje świateł w samochodzie

Światła w samochodzie są niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa drogowego, ponieważ pomagają kierowcom widzieć i być widocznymi w różnych warunkach drogowych. Dlatego warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje i kiedy należy je stosować, aby uniknąć mandatu lub co gorsza – wypadku drogowego.

Rodzaje świateł w samochodzie

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, że w samochodzie możemy wyróżnić co najmniej kilka różnych rodzajów świateł. Każde z nich ma oczywiście inne zastosowanie i należy ich używać wyłącznie w konkretnych okolicznościach. Przyjrzyjmy się zatem głównym rodzajom świateł w samochodzie.

Światła mijania

Kiedy myślimy o podstawowych światłach w samochodzie, to są to właśnie światła mijana. Mają one na celu zapewnienie jak najlepszej widoczności na długość około 40 metrów. Kolejną ważną ich funkcją jest sprawienie, aby nasz pojazd również był dobrze oświetlony i widoczny dla wszystkich kierowców. Barwa świateł mijana zawsze jest biała, a potocznie nazywa się je również jako „krótkie”.

Światła drogowe

Pozwalają na jazdę w ciemnościach przy większej prędkości i zapewniają lepszą widoczność na drodze. Światła drogowe oświetlają trasę przed samochodem na odległość około 100 metrów. Jest to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa podczas jazdy w ciemności lub w złych warunkach atmosferycznych. Ich główną funkcją jest oświetlanie drogi przed samochodem, dzięki czemu kierowca może uniknąć zderzenia ze zwierzęciem czy innym pojazdem lub przeszkodą na drodze. Światła drogowe w samochodzie są zwykle mocniejsze niż światła mijania, dzięki czemu oświetlają trasę na większą odległość i dają lepszą widoczność na przykład na autostradach czy innych szybko poruszających się drogach. Jednakże, ze względu na ich moc, powinny być włączane tylko w odpowiednich warunkach i na odpowiednio oznakowanych drogach, aby nie oślepiać innych kierowców.

Światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne są innym ważnym elementem bezpieczeństwa w samochodzie. Ich główną funkcją jest zwiększenie widoczności na drodze w warunkach mgielnych, deszczowych lub śnieżnych, które często wprowadzają ograniczenia widoczności.

Światła przeciwmgielne są zwykle umieszczone z przodu i z tyłu samochodu, oddzielnie od świateł mijania i drogowych. Ich charakterystyczne żółte lub czerwone światło jest bardziej rozproszone niż światło mijania i drogowe, dzięki czemu oświetla drogę na niższej wysokości, co minimalizuje odblaski i odbicia światła od mgły. Tego typu światła być włączane tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, ponieważ mogą oślepiać innych kierowców, którzy poruszają się z przodu lub z tyłu. W Polsce przepisy nakazują włączanie świateł przeciwmgielnych wyłącznie w przypadku ograniczonej widoczności, czyli gdy widoczność na drodze wynosi mniej niż 50 metrów.

Światła awaryjne

Tego typu światła służą sygnalizowaniu, że nasz pojazd doznał awarii lub na drodze występuje niebezpieczeństwo. Oznacza to, że ich funkcja jest bardzo ważna, dlatego też mogą one działać nawet, gdy silnik jest wyłączony. Włącza się je specjalnym charakterystycznym przyciskiem czerwonego trójkąta, który znajduje się w pobliżu kierownicy.

Światła postojowe i pozycyjne

Światła postojowe nie mogą być używane podczas jazdy samochodem. Włączamy je wyłącznie w sytuacji, gdy nasz samochód stoi zaparkowany lub musiał zatrzymać się na chwilę przy drodze. Ich główną funkcją jest oczywiście zapewnienie widoczności samochodu, aby inni użytkownicy drogi mogli zauważyć go i uniknąć potencjalnych kolizji. Warto jednak podkreślić, że światła postojowe nie należą do obowiązkowego elementu wyposażenia samochodu, a stosowane są jedynie przez wybranych producentów. Bardzo często ludzie mylą je ze światłami pozycyjnymi.

W odróżnieniu od świateł postojowych, w światła pozycyjne wyposażony jest każdy samochód. Korzysta się z nich jedynie w określonych sytuacjach, między innymi podczas holowania pojazdu czy zatrzymania auta na poboczu lub na pasie awaryjnym. Jeżeli w naszym samochodzie znajdują się zarówno światła postojowe i pozycyjne, szczególnie trzeba zwrócić uwagę, w jakich okolicznościach ich używamy. Zamiast świateł postojowych możemy bowiem włączyć światła pozycyjne, jednak reguła ta zdecydowanie nie działa już w drugą stronę.

Światła kierunkowskazów

Jak pewnie wiemy, światła kierunkowskazów służą temu, aby zasygnalizować innym kierowcom nasz kierunek jazdy. Są one niezwykle ważne, ponieważ pozwalają zarówno innym kierowcom, jak i pieszym na zaplanowanie swojego ruchu, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Światła kierunkowskazów zwykle składają się z kilku elementów, w tym zazwyczaj z dwóch lub czterech migających lamp umieszczonych z przodu i z tyłu pojazdu. W niektórych samochodach światła te umieszczane są także na bocznych lusterkach, a także na kierownicy.

Światła samochodowe a aktualne przepisy drogowe

Według polskich przepisów, podczas jazdy w dzień należy używać świateł mijania, a podczas jazdy w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności (np. mgła, deszcz, śnieg) należy używać świateł mijania oraz świateł drogowych. W przypadku jazdy poza terenem zabudowanym, w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności, należy również włączyć światła przeciwmgłowe przednie lub tylne. Kierowcy nie powinni używać świateł drogowych w obszarach zabudowanych, jeśli nie jest to konieczne, ponieważ mogą one oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.

W Polsce obowiązują również przepisy dotyczące koloru świateł samochodowych. Przód pojazdu powinien mieć białe lub żółte światła mijania oraz białe światła drogowe, podczas gdy tył pojazdu powinien mieć czerwone światła stopu oraz czerwone światła pozycyjne.

Kary za złe użycie świateł zależą oczywiście od rodzaju wykroczenia. Jeżeli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, a my nie włączymy odpowiednich świateł, wówczas możemy spodziewać się mandatu w wysokości 100 złotych i 2 punktów karnych. Bezpodstawne używanie świateł przeciwmgłowych również będzie skutkowało podobną karą. Korzystanie ze świateł drogowych niezgodnie z panującymi przepisami będzie oznaczało dla nas karę od 200 złotych wzwyż. To oczywiście tylko przykładowe kary, jakie mogą zostać na nas nałożone. W każdym wypadku zdecydowanie lepiej zachować ostrożność i stosować się do wyżej wymienionych wytycznych, aby nie narażać siebie ani innych.


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl