Nagła śmierć bliskiej osoby w wypadku drogowym zawsze wywołuje wielki emocje. To tragiczne zdarzenie wpływa negatywnie na sferę psychiczną, emocjonalną, ale także i materialną najbliższych zmarłego. Prawo przewiduje tutaj możliwość pomocy, o którą poszkodowani mogą się ubiegać z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Jednym z nich jest odszkodowanie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się kto, w jaki sposób i o jakie świadczenia może ubiegać?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z olbrzymimi zmianami w życiu codziennym. To okres żałoby i poczucia straty oraz krzywdy. Zazwyczaj następuje też znaczące pogorszenie sytuacji materialnej, zwłaszcza gdy w wypadku ginie najważniejszy lub jedyny żywiciel rodziny. Tym wypłata rodzaju świadczeń zależy od tego, jakie skutki wywołał wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Bliscy zmarłego mogą starać się między innymi o:
Pamiętaj jednak, że każde z roszczeń wymaga szczegółowego udowodnienia oraz udokumentowania. Samo odszkodowanie czy zadośćuczynienie za wypadek śmiertelny ma za zadanie zrekompensować poczucie straty i pomóc bliskim zmarłego przystosować się do zmian.
Jak otrzymać owe świadczenia, które przysługują z OC sprawcy wypadku? Aby uzyskać odszkodowanie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym należy podjąć określone działania. Jest to między innymi:
Przez jaki okres można dochodzić odszkodowania z OC sprawcy wypadku ze skutkiem śmiertelnym? Jeśli wypadek był przestępstwem, okres przedawnienia wynosi 20 lat. W zwykłym trybie postępowania towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie zazwyczaj przed upływem 30 dni. Natomiast w sytuacji, gdy toczyło się postępowanie, podczas którego ustala się sprawcę wypadku, zakład ubezpieczeniowy ma prawo wypłacić wydłuż postępowanie co do wypłaty odszkodowania.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Od czego zależy wysokość odszkodowania za wypadek ze skutkiem śmiertelnym? >>>
Wynegocjowanie odpowiedniej wysokości świadczeń odszkodowawczych od towarzystwa ubezpieczeniowego jest procesem czasochłonnym i bardzo kosztownym, zwłaszcza emocjonalnie.
Pamiętaj też, że nie zawsze jest możliwe zawarcie ugody. Wtedy dla uzyskania odszkodowania konieczne będzie wejście na drogę sądową. W tej kwestii najkorzystniej jest więc skontaktować się z wykwalifikowaną kancelarią odszkodowawczą, która w tak trudnym momencie dla bliskich zdejmie ciężar koncentrowania się na wszelkich formalnościach i negocjacjach z firmą ubezpieczeniową.
Zadośćuczynienia dla osób najbliższych za śmiertelne wypadki drogowe z reguły wypłacane są z polisy OC sprawcy takiego zdarzenia, która jest obowiązkowa. To ona chroni każdego posiadacza pojazdu mechanicznego przed szkodami wyrządzonymi na skutek poruszania się posiadanego przez niego pojazdu (nawet do 5 mln euro - tyle gwarantuje nam polisa OC pojazdu w oparciu o polskie prawo) Gdy takiej polisy nie ma, wypłatą odszkodowania zajmuje się Fundusz Ubezpieczeniowy Gwarancyjny. Kto może domagać się odszkodowania za wypadek ze skutkiem śmiertelnym z OC sprawcy? Według kodeksu cywilnego taka możliwość obejmuje krąg najbliższych osób ofiary:
Roszczeń odszkodowawczych mogą dochodzić osoby niezwiązane więzami krwi ze zmarłym.
Najważniejsza jest tu silna więź emocjonalna między zmarłym, a starającym się o odszkodowanie. Każda sprawa jest też rozpatrywana w indywidualny sposób. Podstawę prawną stanowi tutaj art. 446 § 4 kodeksu cywilnego, który mówi, że zadośćuczynienie nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej. Ma ono na celu złagodzenie cierpienia psychicznego, które zostało wywołane śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w zaistniałej, zupełnie nowej dla niego sytuacji.
Jeśli pasażer został poszkodowany w wyniku wypadku, ma prawo starać się o odszkodowanie. Nie ma też znaczenia tutaj, z kim podróżował: czy ze sprawcą, czy też z poszkodowanym. Odszkodowanie należy się także poszkodowanemu pasażerowi będącemu współposiadaczem pojazdu, którym została wyrządzona szkoda - Sąd Najwyższy przedstawił swoje stanowisko w uchwale z dnia 7 lutego 2008 r. (sygn. akt III CZP 115/07).
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Odszkodowanie za śmierć rodzica w wypadku samochodowym. Od czego zależy? >>>