Ugoda z ubezpieczycielem: czy to dobre rozwiązanie?

ugoda z ubezpieczycielem
Ugoda z ubezpieczycielem jest rozwiązaniem dość popularnym, zwłaszcza w przypadku likwidacji szkód z ubezpieczenia OC. Dzieje się tak najczęściej po wypadkach, w których zostali ranni ludzie. Ugoda jest pozasądowym porozumieniem w sprawie wypłaty odszkodowania. Zawiera ją poszkodowany i ubezpieczyciel. Czy takie rozwiązanie jest dobre? Jakie są jego wady i zalety?

walka o odszkodowanie

Jakie są zalety zawarcia ugody z ubezpieczycielem?

  • Ugoda z ubezpieczycielem oficjalnie kończy spór poszkodowanej osoby z firmą ubezpieczeniową o wysokość odszkodowania czy zadośćuczynienia.
  • Strony sporu zostają usatysfakcjonowane wynikiem ugody. Wysokość odszkodowania odpowiada poszkodowanemu oraz ubezpieczycielowi.
  • Ugoda pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które poszkodowany wydałyby podczas procesu sądowego, który może trwać nawet kilka lat.

Czy ugoda z ubezpieczycielem ma wady?

  • Zazwyczaj wysokość zaproponowanego odszkodowania jest zaniżona.
  • Konsekwencją podpisania ugody z firmą ubezpieczeniową jest brak możliwości dochodzenia przez poszkodowanego dalszych roszczeń w sądzie, podczas procesu cywilnego. Warto pamiętać, że konsekwencje zdrowotne mogą ujawnić się po kilku latach i co wtedy, gdy konieczne staje się leczenie, opieka, rehabilitacja, a poszkodowany nie może pracować?
  • Zawarta ugoda z ubezpieczycielem jest trudna do podważenia, chociaż są sytuacje, w których istnieje możliwość wywalczenia dodatkowych środków finansowych. Gdy na przykład ugoda dotyczy tylko odszkodowania, to nie zamyka ona poszkodowanemu drogi do dochodzenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub renty kompensacyjnej. Można też uchylić się od ugody, gdy zawarta została pod wpływem błędu, ale jest to bardzo trudne.

Kiedy warto zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem po wypadku samochodowym?

Jeśli ugoda kończy możliwość dochodzenia przez poszkodowanego dalszych roszczeń od ubezpieczyciela, to czy warto w ogóle ją podpisywać? Sytuacje są różne, a do każdej sprawy należy podejść indywidualnie. Nie każda ugoda z ubezpieczycielem jest złym rozwiązaniem. Warto ją jednak zawrzeć tylko wtedy, gdy zaproponowane przez zakład ubezpieczeniowy kwoty faktycznie oddają zakres doznanej przez poszkodowanego krzywdy. Jeśli jednak nie ma pewności, czy takie rozwiązanie sporu z firmą ubezpieczeniową jest słuszne, warto porozmawiać na ten temat na przykład ze specjalistą z kancelarii odszkodowawczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak pozyskać odszkodowanie z OC, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy?

Poszkodowani, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z firmami ubezpieczeniowymi, zazwyczaj nie wiedzą, jakie konkretne świadczenia im przysługują. Nie orientują się także w tym, o jakie kwoty mają prawo zawalczyć.

Trudność osobom niedoświadczonym sprawia już sama ocena tego, jak wysoka kwota zadośćuczynienia będzie adekwatna za doznaną przez nich krzywdę oraz cierpienie, które powstały w wyniku wypadku.

Podpisanie ugody na pewno nie jest wskazane w sytuacji, gdy osoba poszkodowana jest jeszcze w trakcie leczenia. Dlaczego? Ponieważ w takiej sytuacji zazwyczaj nie ma pewności co do ostatecznych konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą ujawnić się na przykład w dłuższym czasie, a związanych ściśle z wypadkiem.

Dlatego konsultacje ze specjalistą w tej dziedzinie pomogą realnie ocenić, czy zaproponowana kwota przez firmę ubezpieczeniową w ramach ugody jest zadowalająca i odpowiada realnie rozmiarowi krzywdy, której doznała osoba poszkodowana. Warto przy tym pamiętać, że ugoda z ubezpieczycielem ma na celu dojście do porozumienia dwóch stron, a co za tym idzie – pójście na ustępstwa. Jednak w żadnym wypadku nie może być sytuacji, że poszkodowany otrzyma zaniżoną rekompensatę za wypadek, którego stał się ofiarą.

Brak ugody z ubezpieczycielem: co dalej?

Wypadek i jego przykre konsekwencje zazwyczaj sprawiają, że odszkodowanie czy dochodzenie swoich praw od sprawcy jest ostatnią rzeczą, o jakiej poszkodowany myśli. Dlatego taką sytuację lubią wykorzystywać ubezpieczyciele proponując podpisanie ugody. Jest to jednak krok z wielu względów nieopłacalny. Nie warto więc podejmować szybkiej i nieprzemyślanej decyzji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie są instytucjami charytatywnymi, w ugodach znacznie zaniżają kwoty odszkodowań.

By zweryfikować sytuację, warto przed podpisaniem porozumienia, zgłosić się do profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej i poprosić o weryfikację proponowanej ugody. Jeśli okaże się, że wysokość odszkodowania nie jest adekwatna do rozmiaru doznanej krzywdy, należy bezwzględnie zdecydować się na drogę sądową, by dochodzić swoich praw. Uzyskane w sądzie odszkodowanie może bowiem być kilkakrotnie wyższe niż proponowana ugoda z ubezpieczycielem.

CZYTAJ TAKŻE: Od czego zależy wysokość odszkodowania za uraz ciała? 

Dlatego nie radzimy skazywać się na dodatkową dawkę stresu. Nasi doradcy pomogą przejść przez cały proces wypłaty odszkodowania, przeanalizują zgromadzoną dokumentację oraz zaproponowaną przez ubezpieczyciela ugodę. Gdy okaże się rażąco niska, będą walczyć o przyznanie należnych świadczeń w sądzie. Wszystko będzie się działo w taki sposób, by poszkodowany był jak najmniej narażony na przykre dla niego sytuacje. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Profesjonalna pomoc w pozyskaniu odpowiedniego odszkodowania ma niebagatelny wpływ na ostateczny wynik postępowania odszkodowawczego.

Zadzwoń i dowiedz się, czy proponowana ugoda z ubezpieczycielem jest dla Ciebie sprawiedliwym rozwiązaniem


Przeczytaj także
Nasza oferta
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub tylko informacji dot. wypadku przy pracy,
wypadku komunikacyjnego, odszkodowania za śmierć osoby bliskiej lub w innym przypadku prosimy o kontakt z naszą firmą
pod numerem:

22 397 41 93 (pn-pt 9:00-17:00), 881 389 389 (pn-nd 9:00-20:00)
lub na adres biuro@helper-cpp.pl