Śmierć teścia lub teściowej w wyniku wypadku samochodowego może być równie bolesna, jak śmierć własnego rodzica. Nierzadkie są przecież sytuacje, gdy to właśnie rodzice małżonka lub małżonki są najbliższą rodziną traktowaną nawet lepiej niż rodzice zięcia lub synowej.
Tę sprawę w prawie polskim reguluje kodeks cywilny. I nie jest to nowa forma rekompensaty. Odszkodowanie za śmierć teściów istniało także jeszcze przed wejściem w życie ustawy z 3 sierpnia 2008 roku, która zmieniła kodeks cywilny i jasno zdefiniowała komu, oprócz najbliższych członków rodziny związanych więzami krwi, przysługuje możliwość uzyskania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę po śmierci teścia lub teściowej w wypadku samochodowym. Warto też pamiętać, że o tego typu świadczenie najbliższe osoby mogą ubiegać się nawet do 20 lat od dnia, w którym doszło do wypadku. Wszystko jednak zależy od indywidualnej sytuacji i więzi łączących poszczególne osoby, a przede wszystkim poszkodowanego i ofiarę wypadku.
Zgodnie z obowiązującym prawem art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego, osobami bliskimi są nie tylko osoby połączone faktycznymi więzami krwi. Należą do nich również członkowie rodziny, czyli:
Wypłata odszkodowania po śmierci teścia lub teściowej w wypadku samochodowym zostanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe tylko w sytuacji, gdy z teściami łączył poszkodowanego stosunek znacznej bliskości i zażyłości. To on właśnie stanowi podstawę przyznania zadośćuczynienia, a co oznacza w praktyce?
Zanim towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci należne odszkodowanie za śmierć teścia lub teściowej, rozpatruje nie tylko prawne, ale i faktyczne więzy, które łączyły osobę zmarłą z członkiem rodziny ubiegającym się o zadośćuczynienie. Bardzo ważny jest tutaj rozmiar krzywdy, którą rozumie się jako cierpienie psychiczne i fizyczne uprawnionego do rekompensaty, jakiego doznał w związku ze stratą dla niego najbliższego członka rodziny. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna, dlatego też krzywda podlega ocenie indywidualnej na podstawie stopnia:
Gdy relacja między zmarłym teściem lub teściową, a zięciem lub synową cechował duży stopień zażyłości, to są oni uprawnieni do wystąpienia i otrzymania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Przykładowo, jeden z wyroków, jakie wydał w dniu 15 czerwca 2015 roku Sąd Rejonowy w Kościerzynie, opiewał odszkodowanie za śmierć teścia na kwotę 20 000 zł. Można uzyskać też kwoty znacznie wyższe. Wystarczy bowiem potwierdzona sytuacja, w której teściowa była traktowana niemal jak własna matka.
Sprawy o zadośćuczynienie dla zięcia czy synowej, którzy są uprawnieni do żądania takiej rekompensaty, nie zawsze są oczywiste, ale wbrew pozorom to nie musi być również takie trudne. Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma choćby wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego lub pomoc w wychowaniu dzieci. Ważna jest odpowiednia dokumentacja potwierdzająca więzi, a także świadkowie, którzy je będą w stanie określić i potwierdzić.
Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości lub towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania za śmierć teścia lub teściowej w wypadku samochodowym, warto skontaktować się ze specjalistyczną firmą odszkodowawczą, która pomoże w tej sytuacji. Telefon nic nie kosztuje, również porada.
Sprawdź również: