Dziecko, którego tata zginął w wypadku samochodowym, a nie był jego sprawcą, ma prawo uzyskać wysokie odszkodowanie za śmierć ojca oraz dodatkowe świadczenia, którymi między innymi są:
Na dochodzenia odszkodowania nie ma wpływu wiek osieroconego dziecka, które może w chwili zdarzenia być osobą małoletnią, ale też i osobą dorosłą. Warto jednak wiedzieć, że o odszkodowanie za śmierć ojca należy wystąpić nie później, niż 20 lat od daty zdarzenia. Roszczenia odszkodowawcze zostaną skutecznie wyegzekwowane, gdy zostaną spełnione ku temu dwa określone warunki. Jakie?
CZYTAJ TAKŻE: Od czego zależy wysokość odszkodowania za wypadek ze skutkiem śmiertelnym?
Warto wiedzieć, że roszczenia o stosowne odszkodowanie za śmierć ojca i zadośćuczynienie przysługują osobom najbliższym. Niewątpliwie jest to syn i córka. Na wysokość należnych roszczeń wypływa siła więzi między zmarłym ojcem a dzieckiem, sam sposób, intensywność, a także długość odczuwania krzywdy. O zadośćuczynienie za śmierć ojca mogą też ubiegać się dzieci adoptowane, wychowywane w ramach rodziny zastępczej lub pasierbowie - potomstwo drugiego małżonka.
CZYTAJ TAKŻE: Czy po wypadku samochodowym ze skutkiem śmiertelnym należy się renta? Jeśli tak to komu?
Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie za śmierć ojca w kwocie nie wyższej niż 10 000 zł – 15 000 zł. Jest to o wiele za mało. Sprawdzona kancelaria odszkodowawcza potrafi wynegocjować lub wywalczyć w sądzie kwoty 10, a nawet i 15 razy wyższe. By jednak uzyskać najbardziej satysfakcjonujące odszkodowanie za śmierć ojca w wypadku, należy spełnić określone warunki.
Przede wszystkim od dnia śmierci ojca nie może upłynąć więcej niż 20 lat, a zmarły ojciec nie był wyłącznie winny zdarzenia wywołującego śmierć. Dodatkowo osoba ubiegająca się o odszkodowanie powinna posiadać następujące dokumenty:
W przypadku dopłaty do odszkodowania trzeba posiadać dokumentację z postępowania o odszkodowanie za śmierć ojca.
W kolejnych krokach należy skontaktować się z kancelarią odszkodowawczą, przesłać zgromadzone w sprawie dokumenty lub scedować ich uzyskanie na kancelarię. Prawnicy odpowiednio wycenią wysokość możliwych do uzyskania roszczeń, a po podpisaniu umowy, będą reprezentować poszkodowanego przed firmą ubezpieczeniową lub w sądzie.
Oprócz zadośćuczynienia, renty, zwrotu kosztów pochówku i stypy oraz leczenia, dziecko może uzyskać jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci ojca. Czym charakteryzuje się to świadczenie? Odszkodowanie za śmierć jest świadczeniem finansowym. Jego zadaniem jest pokrycie strat materialnych i niematerialnych, jakie poniosły dzieci zmarłego mężczyzny. Jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci ojca przysługuje w momencie, gdy jego nagłe odejście spowodowało:
O jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci ojca mogą starć się niepełnoletni jaki pełnoletni potomkowie, pasierbowie i dzieci przysposobione (adoptowane), dzieci z rodziny zastępczej i przyjęte na wychowanie. Wystarczy wykazać, że przed śmiercią zmarły i wnioskodawcy mieszkali ze sobą w jednym gospodarstwie domowym, a także łączyły ich realne i silne więzi emocjonalne.
Sprawdź również:
Odszkodowanie za śmierć rodzica